sadsad x
asdasd

Kültür Bilimlerinin Mantığı Üzerine

Hece Yayınları

Ernst Cassirer

24,00 TL
18,00 TL
%25 indirim
Kazancınız
:
6,00 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Kültür Bilimlerinin Mantığı Üzerine Hakkında Bilgiler
Türü: Düşünce Kitapları
Sayfa Sayısı: 180
ISBN: 9789758988334
Kapak: Ciltsiz
Ernst Cassirer
Ernst Cassirer
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Kültür Bilimlerinin Mantığı Üzerine Kısa Özet

  Eğer felsefe asıl görevini hiç aklından çıkarmazsa, hem dünyayı bilme biçimlerinden biri, hem de insanlık kültürünün vicdanı olmak isterse, o zaman kendi tarihsel çizgisinde artık yeniden bu probleme yönelmek zorundadır.

  Felsefe sistemsiz bir ilerleme inancından vazgeçmek yerine, hem bu sözde *ilerleme* amacının erişilebilir olup olmadığını hem de bu amacın elde edilmeye değer olup olmadığını sormak zorundadır. Eğer burada bir kez şüphe doğarsa, bu şüphenin yatıştırılması çok güç olur. İnsanın gerçeklikle pratik ilişkisini dikkate alırsak, bu şüphe daha kuvvetli biçimde ortaya çıkar. İnsan alet kullanımı sayesinde, kendine, şeyler üzerinde hâkimiyet payesi verdi. Fakat bu hâkimiyet ona lütuf değil, beddua oldu. Fiziksel dünyayı kendi boyunduruğu altına almak için icat ettiği teknik onun kendine karşı döndü. Teknik sadece gittikçe artan bir kendine yabancılaşmaya değil, bir de insanın kendi insanî varoluşunu kaybetmesi şeklinde bir sonuca yol açtı.

  İnsanî ihtiyaçların tatminini sağlar gibi görünen araç-gereç, bunun yanında sayısız yapay ihtiyaçlar meydana getirdi. Teknik kültürün mükemmelleştirilmesine ilişkin her adım bu bakımdan gerçek manada bir felaket hediyesi oldu.

  Ernst Cassirer

Kültür Bilimlerinin Mantığı Üzerine Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.