sadsad x
asdasd

Asya Üretim Tarzı ve Osmanlı Toplumu - Külliyat 2

Alfa Yayınları
16,67 TL
11,00 TL
%34 indirim
Asya Üretim Tarzı ve Osmanlı Toplumu - Külliyat 2 Hakkında Bilgiler
Türü: Diğer Tarih Kitapları
Sayfa Sayısı: 235
ISBN: 9786051711713
Kapak: Ciltsiz
Sencer Divitçioğlu
Sencer Divitçioğlu
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Asya Üretim Tarzı ve Osmanlı Toplumu - Külliyat 2 Kısa Özet

  Asya Tipi Üretim Tarzı (ATÜT) tartışmasının isim babası olan Divitçioğlu, düşünce dünyamıza yön veren eserleriyle ortaçağ tarihçiliğinde özel bir yere sahiptir. Oyun teorisinden üç işlev teorisine dek farklı yaklaşımlarla, klasik tarihçiliğin dışına çıkan formüllerle okurun zihnini sürekli uyanık tutan, kendine özgü bir sosyal bilim dili yaratan Divitçioğlu, Köktürklerden Osmanlı’ya dek ortaçağ Türk toplumlarındaki süreklilik ve kopuşları, geri dönüş ve sıçramaları kışkırtıcı tezlerle ele aldı.

   Alfa Yayınları bu kitapta Divitçioğlu’nun iki erken dönem araştırmasını; ve Marksist Üretim Tarzı kavramını açıkladığı risalesini bir arada okurların ilgisine sunuyor. Bugün için de zihin açıcı ve merak uyandırıcı bir geç ortaçağ değerlendirmesi olan bu kitap, kendi öneminin yanı sıra, Kemal Tahir, İdris Küçükömer, Cemil Meriç ve Hikmet Kıvılcımlı gibi aydınların erken Osmanlı değerlendirmelerini doğru anlamak için de bir anahtar.

  *Sencer Divitçioğlu ilk anda herkesi şoke edecek tezleriyle ama o tezlerden çok, herkesin eline pek geçmeyen tarih, iktisat ve sosyal bilgiler literatürünü alıp taraması ve değerlendirmesiyle bilinmelidir.*

  - İlber Ortaylı, Milliyet

Asya Üretim Tarzı ve Osmanlı Toplumu - Külliyat 2 Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.