sadsad x
asdasd
45,00 TL
33,75 TL
%25 indirim
Kazancınız
:
11,25 TL
Kızıldan Yeşile Hakkında Bilgiler
Türü: Alevilik ve Bektaşilik Kitapları
Sayfa Sayısı: 416
ISBN: 9789944612937
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2021
Kelime Ata
Kelime Ata
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Kızıldan Yeşile Kısa Özet

  O tarihe kadar CHP’nin elinde bulunan Sivas belediye başkanlığı, 1984’te Anavatan Partisi’ne geçti ve Bekir Timurboğa belediye başkanı seçildi. Timurboğa’nın partilileriyle birlikte topluca namaz kılıp tekbir eşliğinde belediyeye girmesi, başkanlık masasının zemzem suyuyla yıkanarak *küfür izleri*nden arındırılması şehirdeki siyasal ve toplumsal değişimin habercisiydi.

  Sivas’ı nasıl bilirsiniz? Türk-İslam ülküsüne sadık biriyseniz bu soruya *Söğüt* dersiniz, solcuysanız yumruğunuzu masaya vurup Celali yurdu dersiniz, Kemalist ideolojiyi benimsemişseniz *inkilâb ve mefkure*nizdir Sivas. Sünni iseniz *Müslüman şehri*dir sizin için, Aleviyseniz zaten merkezdir. Emek ve mücadeleyle aynı zamanda acı ve zulümle malûl bir merkez.

  Kelime Ata, elinizdeki kitapla bu merkezin Selçuklu İmparatorluğu’ndan günümüze kadarki seyrini tarihsel, sosyolojik, ekonomik ve siyasal yönleriyle inceliyor. Şehrin siyaseti ile siyasetin şehrine ışık tutan çalışma, 1980 öncesinde Aleviler ve sol-sosyalist örgütlenmeler arasında kurulan düş ortaklığının dinamiklerini irdeliyor. Yeniden vücut bulan İslamcılığın, Sivas’ta açtığı tahribatı ve sosyal hayata vurulan darbeleri bir bir anlatıyor. Araştırmasını halk hikayeleri, günlük hayattan detaylar, duygu dolu anılar ve mısralarla beziyor.

  Bir gazeteci titizliği ve cevvalliğiyle halka iyi gelecek düzenlemelerin altında neoliberal sistemle girişilen işbirliklerini, halkın hassasiyetlerini gözetme kisvesi altında bir şehrin hafızasına ve bütünlüğüne yapılan

  saldırıları gözlerimizin önüne seriyor yazar. Daha önce de Alevilik çalışmaları yapan Kelime Ata, bu kitapla alanda bir ilke imza atarak dört başı mamur bir kent ve mekân araştırması sunuyor.

 • 2. Hamur

Kızıldan Yeşile Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.