sadsad x
asdasd
14,00 TL
9,38 TL
%33 indirim
Kirman Selçukluları Hakkında Bilgiler
Türü: Araştırma - İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 424
ISBN: 9786059375641
Kapak: Ciltsiz
Ali Öngül
Ali Öngül
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Kirman Selçukluları Kısa Özet

    Selçuklular, Dandanakan Savaşı’ndan hemen sonra muhtemelen Merv’de büyük bir kurultay topladılar. Türk hâkimiyet anlayışına göre o zamana kadar ele geçirdikleri ve bundan sonra zapt edecekleri toprakları hanedan mensupları arasında bölüştürdüler. Bu paylaştırma sırasında Çağrı Bey’in en büyük oğlu olan Kavurd Bey’e de Tabes vilâyeti ile Kirman bölgesi ve Kuhistan havalisi verildi.

    Gazneliler’in mağlup edilmesi ve Horasan’da nüfuzlarının çökmesinden sonra Selçuklu akıncıları güneye doğru inmeye başladılar. Kirman eyaletine Selçuklu akınları ilk olarak 434 (1042/1043) yılında başladı. Bu sıralarda Kirman, Büveyhîlerin idaresinde idi.

    Kavurd Bey, emrindeki 5-6000 Türk atlısıyla Kirman’ın kuzey kesimine girerek yörenin merkezi Berdesîr’i kuşattı. Bölgeyi Büveyhîler adına Behrâm b. Leşkersitân idare ediyordu. Türk okçuları karşısında güç durumda kalan Behrâm, şehri Selçuklular’a teslim etmekten başka çare bulamadı. Kavurd Bey’in Berdesîr’de hükümdarlık tahtına oturmasıyla Kirman Selçuklu Devleti’nin temelleri atılmış oldu (440/1048).

Kirman Selçukluları Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.