sadsad x
asdasd

Kıbrıs Türkünün Varolma Mücadelesinde Öğretmen Refika

Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 138
ISBN 9786055476922
Tüm Siparişlerde KARGO 1 LİRA!
18,52 TL %10
bkmkitap.com
Fiyatı
16,67 TL
Fiyat Alarmı
Paylaş:
  • Kıbrıs Türkünün Varolma Mücadelesinde Öğretmen Refika Kısa Özet

    Bir gün görev yaptığı okulda teneffüste çocukların kendi aralarında Rumca konuştuğunu görür ve çok üzülür. Refika Öğretmen, teneffüs bitip çocuklar sınıfa girince onlara önemli bir uyarıda bulunur:

    "- Sevgili çocuklar, bizim milletimiz Türk, dinimiz de İslam'dır. Hiç kimse bu gerçeği değiştirmek gücünde değildir. Ancak biraz önce sizin, bahçede oynarken aranızda Rumca konuştuğunuzu duydum ve çok üzüldüm. Bugünden sonra hiç kimse arkadaşları veya ailesi ile okulda veya evde Rumca konuşmayacaktır. Bizim dilimiz Türkçedir. Evde de anneniz, babanız, kardeşleriniz, komşularınızla Türkçe konuşacaksınız. Bu uyarımı herkes kulağına küpe etsin, iyice aklına soksun!"

    Öğretmen Refika, Türk milliyetciliğine verdiği büyük önem sayesinde İngiliz Müstemleke Yönetimi baskılarına rağmen görev yaptığı tüm kurumlarda yetiştirdiği onlarca öğrenciye "Türk-İslam" sentezini en iyi şekilde aktarmayı başarmış ve Kıbrıs Türkünün varoluş mücadelesinde önemli bir yer edinmiştir.

    Emine Sömek'in yaptığı bu çalışmanın amacı, Kıbrıs'ın değerlerini ortaya çıkarmak, Bugünün kıymetini bilmek adına, bu günlere nasıl gelindiğini gelecek nesillere aktarmaktır.

Kıbrıs Türkünün Varolma Mücadelesinde Öğretmen Refika Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.