sadsad x
asdasd

Kestaneler Altında

Tilki Kitap
32,00 TL
18,88 TL
%41 indirim
Kazancınız
:
13,12 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Kestaneler Altında Hakkında Bilgiler
Türü: Roman
Sayfa Sayısı: 288
ISBN: 9786257190572
Kapak: Ciltsiz
İsmail Yakup
İsmail Yakup
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Kestaneler Altında Kısa Özet

    İsmail Yakup 1940 yılında Razgrad vilayeti, Ezerçe köyünde dünyaya geldi. 1958 yılında Razgrad Pedagoji Okulu’ndan mezun oldu. 1961’de devletin *Buyurun Rodoplara!* çağrısına uyarak Çernooki (Karagözler) köyüne öğretmen oldu. Sekiz yıl sonra Tarım Ekonomisi okudu ve belediye başkan yardımcılığı, tüketim kooperatifi başkanlığı gibi değişik işlerde çalıştı. Son altı yıldır belediyenin Tarım ve Orman Şubesi’nde başkandı.

    Koşukavaklı Şair ve Yazar Ömer Osman, Kadir Osman ve Ahmet Mehmet’le olan arkadaşlığı neticesinde kırktan fazla öykü yayımladı. 1968 yılında *Şarkıcı Kız* öyküsüyle Halk Gençliği gazetesinin *Altın Yüzük* yarışmasını kazandı. Aynı yıl çocuklar için yazdığı *Gece İmtihanı* nuveli (nouvelle) neşredildi.

    *Kestaneler Altında* romanının içeriği: Üniversite öğrencisi Hayri başarılı öyküler yazıyor ve öykülerin basıldığı *Şafak* gazetesinin başyazarı onu gazetede çalışmaya davet ediyor. Hayri’nin iyi bir gazeteci ve öykücü olduğu dönemde Bulgaristan hükûmeti Türk halkına karşı soykırım siyasetini başlatıyor. *Soya Dönüş* başlığı altında yürütülen bu siyasete Hayri karşı geliyor ve devlet emniyet temsilcileri onun ardına düşüyorlar. Gördüğü eziyet ve haklarının kısıtlanması neticesinde Hayri tedavi edilemeyen hastalıklara tutuluyor. Babası üzüntüden vefat ediyor, nişanlısının psişik durumu kötüleşiyor ve intihar ediyor. Hayri’nin Bulgaristan Türklerinin yararına olan çalışmalarına demokrasi yıllarında da doğru kıymet verilmiyor ve o, genç yaşta ak dünyayı terk ediyor.

Kestaneler Altında Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.