Keşkül Dergisi Sayı: 36 Güz

Sufi Kitap - Dergiler

Kolektif

40,00 TL
38,40 TL
%4 indirim
Kazancınız
:
1,60 TL
Keşkül Dergisi Sayı: 36 Güz Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Kitapları
Sayfa Sayısı: 130
ISBN: 1520401903605
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2015
Kolektif
Kolektif
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Keşkül Dergisi Sayı: 36 Güz Kısa Özet

  İstanbul`un Sırlıları Keşkül Dergisi`nin 36. Sayısında

  İslam medeniyetinin Osmanlı`da tecelli ettiği, görünür olduğu şehirdir İstanbul. Bu sebepledir ki İslam coğrafyasında en çok cami, mescid, tekke ve zaviyenin bulunduğu beldedir. Medeniyetin bu Osmanlı yorumunda maya adeta `aşk`tır ve Kostantinopol o maya ile yeniden yoğrulup İslâmbol olmuştur. Başta Eyüp`te Mihmandar-ı Resulullah Hz. Halid eba Eyyub el-Ensari ve Fatih`te yine Efendimiz (s.a.s.)’in *Ne güzel kumandandır.* diye müjdelediği Fatih Sultan Mehmed Han birer alemdir. Neredeyse her semtte, hatta her sokakta velîler makam tutmuş, kırka yakın pir bu belde-i tayyibenin muhafızı olmuştur. Onun içindir ki, sokağında, caddesinde Fatiha`sız dolaşılmaz. Onun içindir ki İstanbul Dersaadet`tir, Asitane`dir. Bu Asitane`de yaşamak ise sorumluluk sahibi olmayı gerektirir. 

  Keşkül Dergisi, üzerine düşen bu sorumluluğun bilinciyle 36. sayısını, İstanbul`a, fetihten sonra İstanbul`u nakış nakış işleyen pîrlere, onların yetiştirdiği insan-ı kamillere ve halkı irşad ettikleri tekkelere, ulu mabedlere ayırdı. Süleyman Uludağ `Tarihsel Süreçte Tasavvufun Dili ve Gösterdiği Çeşitlilik` başlıklı yazısında pirlerin, velilerin kullandıkları dilin farklılığından bahsederken bu farklılıktaki tevhîdi, Kur`an ve sünnet çatısı altında cem oluşu gözler önüne seriyor.  Burhanettin Kapusuzoğlu bizi medeniyet ufkunda bir özge temaşaya davet ediyor.

  Yrd. Doç. Dr. Fahri Maden, İstanbul`un kültürel hayatında Bektaşiyye`nin yerine temas ederken, Ali Tunç yeni bir medeniyet hamlesinin binaların inşa`ıyla değil kamil insanlarla yapılabileceğini vurguluyor. 

  Yrd. Doç. Dr. Ümran Ay, menkıbevi mesnevilerdeki İstanbul`u güzel üslûbuyla dikkatlerimize verirken, Kemal Sail, İstanbul`un gizli hazînelerinden bir velîyi, Hasirizade Tekkesi`ndeki Mesnevi-i Ma`nevi derslerini 26 yılda tamamlayan Sa`di Şeyhi, Reisü`l-Meşayih Muhammed Elîf Efendi`nin hayatından kesitler sunuyor.

  Yasemin Filiz bir manastırın Sünbül Efendi Camii ve Dergâhı`na efsûnlu dönüşümünü anlatıyor. 

  Keşkül Dergisi`nin bu 36. sayısında, daha pek çok kıymetli yazının yanında biri Tosun Bekir Bayraktaroğlu ile biri de Prof. Dr. Sa`deddîn Ökten ile yapılmış iki de röportaj bulunuyor.  Keşkül, her zaman olduğu gibi eşsiz hüsn-i hat, minyatür, resim ve fotoğraflarla ziynetlenmiş bir sayıyla daha okuyucularının  karşısında olmanın bahtiyarlığını yaşıyor.

 • 1. Hamur

Keşkül Dergisi Sayı: 36 Güz Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.