sadsad x
asdasd
27,00 TL
18,36 TL
%32 indirim
Kazancınız
:
8,64 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Kenzü’l Esrar Hakkında Bilgiler
Türü: Tasavvuf Mezhep ve Tarikat Kitapları
Sayfa Sayısı: 296
ISBN: 9786054491735
Kapak: Ciltsiz
Mostarlı Ziyai
Mostarlı Ziyai
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Kenzü’l Esrar Kısa Özet

  Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.

  Elinizdeki eser 16. yüzyılda kaleme alınmış, dinî ve ahlâkî hikmetlerle örülü hikâyelerin anlatıldığı bir mesnevi olan Kenzü'l-Esrâr ile onun günümüz Türkçesine aktarılmış hâlinden oluşmaktadır. Klasik mesnevi tertibine uygun olarak düzenlenmiş eserin başında her işin de başı olan besmele üzerinde durulmakta, onun her harfinin kıymeti anlatılmaya çalışılmaktadır ki bu kısım Kenzü'l-Esrâr'ın orijinal kısımlarından biridir. Sonrasında gördüğümüz öteki bölümlerde başta Hakk'ın birliği (tevhid), münacat ve naat bölümleri olmak üzere, en belirgin üslup özelliği dildeki sadelik ve anlatımdaki samimiyettir. Ziyâî bu sadelik ve samimiyet içerisinde anlattıklarını çok uzakta birine seslenerek değil, aksine kimi zaman kendine kimi zaman da hemen yanı başında bulunan birine anlatır gibi hareket ediyor. Eserde anlatılan hikmetlerin, hikâyelerin ve edilen duaların tesirli oluşu bundan ileri gelmektedir.

  Doğu edebiyatları hakikatler ve sırları almaya, anlamaya açık bir kulağa güzel sözle seslenmeyi esas alır. Mevlânâ Celâleddin Rûmî'nin Mesnevî-i Şerîf'i, Genceli Nizâmî'nin Mahzenü'l-Esrâr'ı ve benzeri eserler hep bu üslup ile okuyan ve dinleyenlerin kulaklarına paha biçilemez birer küpe olmuştur. İnsanın nefis, şeytan ve etraftaki kötülüklere karşı kendini muhafaza etmesi için her an teyakkuz hâlinde olması icap eder. Huzur-ı kalb ve vukûf-ı kalb ile her daim kendini kontrol eden ve her an kalbine atfedilen nazardan dolayı gönül hanesini oraya misafir olan Hak teâlâ için tertemiz tutmaya gayret eden mümin, gönül ve akıl kulağını, içinde bulunduğu bu hâl ve uyanıklıktan çeviriverecek tuzaklara karşı uyarıcı hükmünde olan büyüklerin sözlerine, nasihatlere daima açık tutar. İşte beş asır öncesinden bize seslenen Mostarlı Ziyâî'nin sırlar hazinesi de bu sözlerin, bu nasihatlerin şiir diliyle kelime kelime kalıba döküldüğü kıymetli bir eserdir.

  "Dilin müşterisi kulaktır." Sizleri Ziyâî'nin sözlerine müşteri olmaya, hikâyelerinden ibret almaya, hikmetlerinden istifade etmeye çağırıyoruz. Zerre miktarı kadar da olsa nasiplenmek duasıyla...

Kenzü’l Esrar Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.