45,00 TL
40,95 TL
%9 indirim
Kazancınız
:
4,05 TL
Kemal Tahir Kitabı Hakkında Bilgiler
Türü: Biyografik ve Otobiyografik Kitaplar
Sayfa Sayısı: 821
ISBN: 9786057664648
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2021
Kolektif
Kolektif
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Kemal Tahir Kitabı Kısa Özet

  Türkiye’nin seçkin yazarı Kemal Tahir (1910-1973), başta romanları ve notlar külliyatı olmak üzere düşünce hayatımızın çeşitli yönlerini etkiledi. Batı seçiminden bu yana süreklilik kazanmış bütün meselelerimizi tüm tabulardan ve peşin hükümlerden kurtararak yeni baştan araştırdı. Türk aydınlarının Batılılaşma karşısındaki hayranlıklarını, bunalımlarını, geçirdikleri sarsıntıları idrak etti. Aynı zamanda bunalan Batı’nın ve Batı edebiyatının söyleyecek sözü kalmadığını da geniş alanlara ve ufuklara açılan okumalarının da katkısıyla tereddütsüz bir şekilde dile getirdi.

  Kemal Tahir Kitabı; edebiyatçının hayatını, etkilerini, meseleleri araştırmasındaki ciddiyetini, hatırasını, farklılığını, dilini, üslubunu ve edebiyat dünyasındaki yerini bir arada sunuyor. Derlemedeki metinler, bir yandan yazarın kişisel tarihinin Türkiye’nin tarihi dönüşümlerinden nasıl etkilendiğini resmederken, diğer taraftan romanlarını ve diğer metinlerini merkeze alarak eserlerinin izini sürüyor ve okuyuculara dün, bugün ve gelecek açısından bambaşka ufuklar açıyor.

  Hayli kapsamlı bir yekûnu oluşturan bu kitaptaki metinler, Kemal Tahir’in romanlarını, notlarını, hikâyelerini, şiir hevesini, mektuplarını ve fikirlerini hayatıyla birlikte ele alarak çok önemli noktaları yakalıyor. Kitabın her bir bölümü, kendi gerçekliğimizin peşindeki yazarın temel eserleri yanında başka kaynaklardan hareketle inşa edilen ayrıntılarla genişliyor. Kemal Tahir’in İstanbul’da başlayan hayat serüvenini, eğitim hayatını, Babıali ile münasebetini, hapishane yıllarını, romanlarını, tarih ve toplum tartışmalarındaki put kırıcı rolünü, sinema ilgisini, eleştirilerini, dönüşümlerini ve etkilerini aydınlatan kitap, bu değerli sanatçımızın günümüz dünyasıyla olan ilişkisini de ortaya koyuyor. Kitap, bu sayede hem Kemal Tahir’in romanlarını ve diğer eserlerini ilk kez okuyacaklar hem de yeniden değerlendirmek isteyenler için ayrıntılı bir yol haritasına dönüşüyor.

  *Kendi gerçeklerimizin mutlaka Batı’yla karşılaştırılması, ona göre değerlendirilmesi zorunlu değildir.* diyen Kemal Tahir’in Türkiye tarihini yeniden okuyup değerlendirmeye yıllar öncesinden katkı sağlayan kurucu romanları, notları ve eleştirileri hâlâ değerini muhafaza ediyor. Kemal Tahir Kitabı, kendi kanunları içinde var olan gerçeklerimizin izini süren şair sosyoloğumuzun dünyasını daha yakından tanımak isteyenler için kapsamlı bir portre çiziyor.

 • 2. Hamur

Kemal Tahir Kitabı Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.