Karikatürlerle Sultan 2. Abdülhamid

Kronik Kitap

Necmettin Alkan

195,00 TL
126,75 TL
%35 indirim
Kazancınız
:
68,25 TL
Karikatürlerle Sultan 2. Abdülhamid Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 304
ISBN: 9789752430747
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2018
satis-icon
Satış Rakamları 162 adet satılmıştır.
Necmettin Alkan
Necmettin Alkan
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Karikatürlerle Sultan 2. Abdülhamid Kısa Özet

  Propaganda ve gerçek arasında Sultan 2. Abdülhamid 

  Türk tarihçilerinin bugüne kadar kullanmadığı bir metod olarak karikatürlerle 2. Abdülhamid’in buluşturulduğu; şahsının ve döneminin karikatürlerin anlatımıyla ele alındığı bu kitap alanında bir ilk. Türk tarih yazımında cesur ve özgün çalışmalar dendiğinde son dönemde akla gelen isimlerden Prof. Dr. Necmettin Alkan imzalı Karikatürlerle Sultan 2. Abdülhamid, işlediği konular ve karikatür örnekleriyle yakın tarihimizi tüm canlılığıyla okuyucunun gözleri önüne seriyor.

  Tahta geçmesinden itibaren reformlarıyla, Rus Harbi’nden Berlin Kongresi’ne çeşitli siyasi krizlerle, Balkan Sorunu’yla, Girit Olaylarından 1897 Yunan Harbi’ne, Ermeni Meselesi’nden Avrupalı Büyük Devletlerle yaşanan stratejik oyunlara, Jön Türklerle olan münasebetinden 1908 İhtilali’ne ve nihayet 31 Mart Vak’ası’na uzanan uçsuz bucaksız dönem gerilimi yüksek olmasıyla ve oldukça ilginç anılar barındırmasıyla kuşkusuz karikatür çizenlerin hem ilgisine mazhar olmuştur hem de hışmına uğramıştır. Necmettin Alkan’ın eserinde de görüleceği üzere; Sultan 2. Abdülhamid’e ve dönemine ilgili gösteren karikatürcüler arasında sadece Türkler yer almıyor. Aksine Avrupalı karikatürcüler Sultan Abdülhamid’le fazlasıyla ilgilenmişlerdir. Bu çalışmada Türk, Alman, İngiliz, Fransız, Rus, Yunan, İtalyan ve Amerikan gibi farklı milletlerden çizerlerin karikatürlerini bulacaksınız.

  Karikatürlerle Sultan 2. Abdülhamid, Osmanlı Devleti’nin şahsına münhasır padişahını ve dönemini propaganda ve gerçek arasındaki karikatürler eşliğinde işleyen, alanında parmakla gösterilecek bir eser.

 • 2. Hamur

Karikatürlerle Sultan 2. Abdülhamid Hakkında Yorumlar