sadsad x
asdasd
13,89 TL
9,58 TL
%31 indirim
Kanlı Düğün Yerma Hakkında Bilgiler
Türü: Oyun Kitapları
Sayfa Sayısı: 175
ISBN: 9786051712604
Boyut: 12 x 0
Kapak: Ciltsiz
Federico Garcia Lorca
Federico Garcia Lorca
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Kanlı Düğün Yerma Kısa Özet

    Ailesi çiftçi olduğu için İspanya kırsalını iyi tanıyan Lorca dadısından dinlediği geleneksel baladlar, masallar ve çingene hikayeleriyle büyümüş, eğitim yıllarında İspanyol folklorunu araştırmış ve tüm bunları eserlerinde işlemiştir. Önce şiirleri, ardından tiyatro eserleri müthiş ilgi uyandırmıştır. 1929 yılında New York’a davet edilmiş, bu deneyim onu derinden etkilemiştir. İspanya İç Savaşı sürerken 19 Ağustos 1936’da falanjistler tarafından kurşuna dizilerek bir zeytinlikteki toplu mezara gömülmüştür.

    Oyunları İspanya köy hayatının en derin ve en yabanıl tutkularını işlemesiyle meşhurdur. Geleneksel oyun tekniğini yenilikçi modern dramatik tekniklerle kendine has bir biçimde kaynaştırmıştır. Tutkulu insanların, özellikle de dar köylü toplumlarının toplumsal uzlaşım tuzağına düşmüş kadınların trajik hikâyelerini anlatmıştır.

    1933 tarihli Kanlı Düğün Lorca’nın en bilinen ve en şiirsel oyunudur. Endülüslü bir çiftin gerçek hikayesine dayanmaktadır. 1934 tarihli Yerma ise küçük bir köyde hayatın ne kadar klostrofobik olacağına dair daha haşin bir hikaye anlatmaktadır.

Kanlı Düğün Yerma Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.