sadsad x
asdasd

Kanije Müdafaası ve Cihad-Name-i Hasan Paşa

Doğu Kütüphanesi
35,00 TL
24,15 TL
%31 indirim
Kanije Müdafaası ve Cihad-Name-i Hasan Paşa Hakkında Bilgiler
Türü: Araştırma - İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 304
ISBN: 9786055227456
Kapak: Ciltsiz
Osman Ünlü
Osman Ünlü
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Kanije Müdafaası ve Cihad-Name-i Hasan Paşa Kısa Özet

  Osmanlı İmparatorluğu’nun yavaş yavaş duraklamaya başladığı bir dönemde, batılı kaynakların *Uzun Türk Savaşları* adını verdiği 1593-1606 Osmanlı-Avusturya Savaşının kırılma noktalarından biri 1601’deki Kanije müdafaasıdır.

  Kanije Beylerbeyi Tiryaki Hasan Paşa’nın bu savunması, uzun savaş sürecinde Osmanlı askerinin maneviyatını yükselttiği gibi düşman ordusunun da savaş gücünü kırmıştır. Bu zafer üzerine İstanbul’da şenlikler yapılmış ve *Kanije Kahramanı* Hasan Paşa vezirlik makamına getirilmiştir.

  Osmanlı’nın destansı savunma savaşlarının en önemlilerinden biri olarak görülen bu savunma, sonraki yıllarda menkıbevi bir hal alarak bugünlere ulaşmıştır. Savunmayla ilgili ilk dönem kaynaklarından biri olan Cafer Iyânî Bey’in Hasan Paşa’nın savaşlarıyla ilgili kaleme aldığı Cihâd-nâme-i Hasan Paşa adlı eseri, bu meşhur savunmaya bugün bilinenlerden farklı bir bakış açısı getirmektedir. Üstelik bu bakış, olayın meydana geldiği yıllarda kaleme alınan tarihlerce de desteklenmektedir.

  Okur, bu kitapta, Cihad-name-i Hasan Paşa ve dönemin ilk kaynakları ışığında Kanije müdafaasına yeni ve farklı bir bakış açısı bulacaktır. 

Kanije Müdafaası ve Cihad-Name-i Hasan Paşa Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.