sadsad x
asdasd
32,41
27,55
%15 indirim
Kamikaze Günlükleri Hakkında Bilgiler
Türü: Anı- Mektup - Günlük Kitapları
Sayfa Sayısı: 368
ISBN: 9786059147262
Boyut: 13 x 0
Kapak: Ciltsiz
Emiko Ohnuki - Tierney
Emiko Ohnuki - Tierney
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya

Kamikaze Günlükleri Hakkında Yorumlar

  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Kamikaze Günlükleri Kısa Özet

    İkinci Dünya Savaşı'nın sonuna doğru, Amerika'nın Japonya'yı işgalinin yakın olduğu anlaşıldığında, Japon Koramirali nishi Takijir?; uçakları, planörleri ve denizaltı torpidolarını içeren tokktai (Özel Saldırı Gücü) operasyonu fikrini ortaya atar. Sonraki yıllarda ve günümüzde yaygın olarak kullanılan kamikaze sözcüğü, tokk?tai pilotlarını tanımlamak için tercih edilmiştir. Tokktai operasyonu, 1944 Ekim'inde başladığında askerî akademilerde eğitim gören tek bir subay dahi pilot olarak sorti yapmaya gönüllü olmaz. Hepsi de bunun ölümle sonuçlanacak anlamsız bir görev olduğunun farkındadır. Bu yüzden dört bin tokk?tai pilotundan yaklaşık üç bini, askere yeni alınmış gençler arasından seçilir. Bin tokk?tai pilotu da, hükümetin askere almak için üniversiteden erken mezun ettiği ?öğrenci askerlerdir. Kamikaze Günlükleri, ölüme gideceklerini çok iyi bilen bu öğrenci askerlerin geride bıraktığı yazılarını merkeze almış bir incelemedir. Bununla birlikte, onların günlüklerini ve şiirlerini de içeren özel bir kitaptır.

    Tokktai operasyonunda ölen öğrenci askerlerin geride bıraktığı yazılar, onların kendileri için yazgıya dönüştürülmüş bir ölümde anlam arama çabalarını görme açısından paha biçilmez bir değer taşır. Japon kültürüne ve tarihine vâkıf olan Emiko Ohnuki-Tierney, hem siyasal iktidarın geleneksel simgeleri nasıl politize ettiğini hem de öğrenci askerlerin Batı'daki kamikaze imajından ne kadar farklı olduklarını yetkin bir biçimde göstermektedir.

    Bu kitap, ruhsal saflığı ve idealist bir insanlık ufku peşindeki gayretli arayışları anlamsız savaşlardaki ölümleriyle zamansız bir şekilde sona eren genç erkeklerin ıztırap dolu seslerini duyurur. Onların mektupları, günlükleri ve anıları, insanlıklarına dair birer kanıt olmayı sürdürmektedir. Kamikaze sözcüğünün anlamını değiştiren bu kitap, Japon kültürünü tanıtıcı bir öz taşıdığı kadar dünyayı felsefe ve sanatın içinden algılayan zekâların savaşlarda nasıl yok edildiğini göstermesiyle de etkileyicidir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.