sadsad x
asdasd
35,00 TL
22,05 TL
%37 indirim
Kazancınız
:
12,95 TL
Kalem Suresi Hakkında Bilgiler
Türü: Tasavvuf - Mezhep - Tarikat Kitapları
Sayfa Sayısı: 256
ISBN: 9786059901574
Kapak: Ciltsiz
Cemalnur Sargut
Cemalnur Sargut
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Kalem Suresi Kısa Özet

  Nûn. Kaleme ve satır satır yazdıklarına and olsun. (Kalem, 1)

  *Nun, manasını Allah Teala’nın bildiği ve resûlü ile arasında işaret olarak kullandığı harflerdendir. Sanki Cenâb-ı Hak, ‘nun’ ile, peygamberine tahsis ettiği nübüvvet ve hilafet sırlarına işaret etmektedir. Buna göre ‘nun’un bir manası şudur: Resûlüm biz seni peygamber olarak gönderdik, özel olarak seçtik ve bizim adımıza halife olarak görevlendirdik. Ya da: Resûlüm biz seni mülkümüzde ve melekûtumuzda övüp yücelttik.* (İbn Acîbe el-Hasanî)

  *Nun hokkadır, kalem de nur kalemidir. Yazan ise bağışlayan Rabdir. Allah, Kalem ile zümrüt Levhaya yazdı, nur mürekkebi ile akikten deftere yazdı, O’nun yazdıkları, yaratılmışların hikayesi ve onların fiilleridir. Marifet sahibinin kalbine cömertlik Kalemi ve fazl (inayet) mürekkebi ile yazdı, yazdığını hilim (yumuşaklık) defterine yazdı. O, şerefli olanın sıfatını ve tarifini yazdı: Allah onların kalbine imanı yazdı. (Mücâdele, 22)* (Reşidüddîn Meybudî)

  Ve sen elbette yüce bir ahlak üzeresin. (Kalem, 4)

  *Gazap ve hiddet, kulun kendi kuvvetine güvenmesinden ileri gelir. Ancak ne zaman ki kendi kuvvetine güvenmekten vazgeçer, nefsinde zayıflık yerleşir ve bu ondan rahmet ve lütfun ortaya çıkmasına sebep olur ki bu, Rabb’in ahlakıyla ahlaklanmaktır. Yüce Allah Davûd’a (a.s) şöyle ilham etti: ‘Benim ahlakımla ahlaklan, çünkü ben sabırlıyım.’ Kime güzel ahlak verilmişse ona en yüksek makam verilmiştir, çünkü bütün diğer makamlar halka bağlıyken güzel ahlak, ilahî sıfatlara ve vasıflara bağlıdır.* (Sehl b. Abdullah Tusterî)

Kalem Suresi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.