Kafkas Şahikalarında Yakın Mazinin Kanlı Hadiseleri

Akıl Fikir Yayınları

Ziya Şakir

110,00 TL
85,80 TL
%22 indirim
Kazancınız
:
24,20 TL
Kafkas Şahikalarında Yakın Mazinin Kanlı Hadiseleri Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 108
ISBN: 9786256403529
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2023
Ziya Şakir
Ziya Şakir
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Kafkas Şahikalarında Yakın Mazinin Kanlı Hadiseleri Kısa Özet

    Karadeniz sahilinde Anapa Kalesi’nden başlayıp Hazar Denizi’nde, Bakü civarında nihayetlenen Kafkas şahikaları aşılması mümkünsüz bir duvar gibi uzayıp giden yüksek ve yalçın kayalardan mürekkeptir.  5 bin metre yüksekliği geçen buzlarla kaplanmış tepeler yaz ve kış bembeyazdır. Başlıca geçitlerinden biri olan Daryal geçidinde müthiş kar fırtınaları hüküm sürer, ancak en sıcak mevsimlerde geçilebilir. Buraları istilâya gelen Çarlığın muazzam ordularını senelerce Kafkas şahikalarının eteklerinde bekleten ve düşmanlarının yüz binlerce askerini kanlar içinde yerlere seren Kafkaslılar, yurtlarının o aşılmaz ve kolay kolay geçilmez kayalarına dayanmışlardır.
    Kafkasya’ya ait pek çok efsanenin yanında, bir de hakiki kahramanlık menkıbeleri vardır. Ve bu menkıbeler Kafkasya’nın tarihine, dünyanın hiçbir yerine nasip olmayan büyük bir şeref kazandırmıştır. Kafkasya’da, dünyanın hiçbir yeri ile kıyas kabul etmeyecek derecede bir hususiyet vardır. Orada kurulmuş olan hayatın iç yüzü, meçhul âlemlere mahsus bir romandır. Her karış toprağında adeta bir sır gizlidir. Ve sırrı keşfetmek için de, o kahramanlar diyarının kuytu köşelerine, henüz bir sinema makinesi değil, âdi bir fotoğraf bile girmemiştir.
    Ziya Şakir`in kaleminden Kafkas Şahikalarında Yakın Mazinin Kanlı Hadiseleri`ni bir solukta okuyacak ve hayretler içinde kalacaksınız.

  • 2. Hamur

Kafkas Şahikalarında Yakın Mazinin Kanlı Hadiseleri Hakkında Yorumlar