sadsad x
asdasd

Kader İnancının Dini Temelleri

Rağbet Yayınları

Abdullah Namlı

60,00 TL
39,00 TL
%35 indirim
Kazancınız
:
21,00 TL
Kader İnancının Dini Temelleri Hakkında Bilgiler
Türü: İslam ve Günümüz İslam Düşüncesi Kitapları
Sayfa Sayısı: 240
ISBN: 9786057699039
Kapak: Ciltsiz
Abdullah Namlı
Abdullah Namlı
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Kader İnancının Dini Temelleri Kısa Özet

    Kader bütün insanlığı ilgilendiren ve meşgul eden bir konudur. İnsanlık tarihi ile yaşıt bulunan kader konusu etrafında pek çok dini anlayış ortaya çıkmıştır. Tarihte ve günümüzde değişik din ve millet mensupları içerisinde kadere inananlar daima çoğunluğu oluşturmuştur.

    Kur’an’da iman esasları pek çok ayette emn kelimesinin çeşitli türevleri kullanılarak açık bir biçimde zikredilmiştir. Ne var ki kadere iman doğrudan doğruya ‘‘inanırlar, iman ederler’’ veya kınama mahiyetinde ‘‘inanmazlar ve inkar ederler’’ şeklindeki ayetlerde zikredilmemektedir. Ancak her zaman iman esaslarının ‘emn’ kelimesinin türevleri ile zikredilmesi gerekir diye bir kural yoktur. Allah’ın kitabında kader inancını anlatan pek çok ayet bulunması, Hz. Peygamber’in sahih sünnetinin kader inancını desteklemesi, Selefin kader inancına bağlılıkları, aşırılıklardan kaçınan sağduyulu kelamcıların ve diğer İslam alimlerinin bu konudaki çalışma ve gayretleri, İslam ümmetinin kahir ekseriyetinin kadere iman konusunda icma etmeleri kader inancının temelini oluşturmaktadır.
    Kader inancı İslam’a sonradan sokulmuş değil, doğrudan Kur’an ve sünnet temeline dayanan bir konudur. Kader, iman esaslarından biri ve bu esasların bütünleyicisidir.

Kader İnancının Dini Temelleri Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.