Kader Gemileri Yavuz ve Midilli

Parola Yayınları

YRB. Karl Dönitz

100,00 TL
60,00 TL
%40 indirim
Kazancınız
:
40,00 TL
Kader Gemileri Yavuz ve Midilli Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 224
ISBN: 9786059121910
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2018
satis-icon
Satış Rakamları 15 adet satılmıştır.
YRB. Karl Dönitz
YRB. Karl Dönitz
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Kader Gemileri Yavuz ve Midilli Kısa Özet

  Adına en çok efsane anlatılan *Şanlı Yavuz* gemisi ve *Midilli*

  Birinci Dünya Savaşı başladığı sırada İngiltere’nin bahriye nazırı olan Winston Churchill, 1923’te kaleme aldığı harp hatıralarında *Tarihte hiçbir geminin pusulası Goben’dekinden daha büyük bir kıyıma, sefalete ve yıkıma doğru rota göstermemiştir.* şeklinde not düşüyordu.

  Gerçekten de, Almanya’nın İngiliz deniz hakimiyetine meydan okuma politikasındaki esas aktörlerden biri olarak inşa edilen Goben muharebe kruvazörü ile hafif sıklet yoldaşı Breslau 1914’teki destansı bir kovalamacanın ardından Osmanlı payitahtına ulaşmışlar ve Alman diplomasisinin yirminci yüzyıldaki en büyük zaferi olarak tanımlanan bir hamle ile Osmanlı İmparatorluğu’nun Almanya’nın müttefiki olarak *Birinci Dünya Savaşı’na* girişinde kilit rol oynamıştır.

  Osmanlı donanmasına Yavuz Sultan Selim adıyla katılan Goben ile Midilli ismini alan Breslau kelimenin tam anlamıyla kader gemileriydiler. İşte elinizde tuttuğunuz bu kitapta, bu iki kader gemisinin öyküsünü bizzat güvertelerinde çarpışmış, destansı maceralarında rol oynamış iki subayın gözünden okuyacak; Akdeniz’in sıcak güneşi ve Karadeniz’in kar fırtınaları arasında vuku bulan o heyecanlı ve ölümcül savaşları adeta tekrar yaşayacak, Osmanlı İmparatorluğu’nun son büyük meydan okumasına deniz cephesinden bakmak fırsatını bulacaksınız. Dünya Deniz Tarihinin ölümsüzleştireceği Yavuz adı nesilden nesile aktarılarak ve hiçbir zaman unutulmayacaktır. Şanlı geminin ruhu şimdi nerelerde dolaşıyor bilinmez ki…

 • 2. Hamur

Kader Gemileri Yavuz ve Midilli Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.