Jouissance: Cinsellik, Istırap ve Tatmin

Encore Yayınları

Darian Leader

200,00 TL
154,00 TL
%23 indirim
Kazancınız
:
46,00 TL
Jouissance: Cinsellik, Istırap ve Tatmin Hakkında Bilgiler
Türü: Psikoloji
Sayfa Sayısı: 144
ISBN: 9786055239077
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2022
satis-icon
Satış Rakamları 47 adet satılmıştır.
Darian Leader
Darian Leader
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Jouissance: Cinsellik, Istırap ve Tatmin Kısa Özet

    “Jouissance” terimi bugün psikanalizde yaygın olarak kullanılmasına rağmen bize gerçekten ne anlatıyor? Genellikle cinsellik, ıstırap ve tatminin birkarışımı olarak kabul edilirken bir şeyleri kabaca tanımlama görevine hapsolmuş ve birçok konuda sorular soracağına soruların üstünü örten bir kavram durumuna düşmüştür. 
    Darian Leader jouissance teriminin Freud’daki kaynaklarına ve bunların Lacan’daki ayrıntılarına geri dönerek haz ile acı, tatmin ile uyarılma arasındaki ilişki, otoerotizm, bastırmanın etkileri ve psikanalitik kuramda bedenin yeri üzerine daha ayrıntılı çalışmaların yapılmasını umut ediyor. Leader, Lacan’ın çalışmasını birbağlama oturtmaya ve diğer analitik geleneklerle diyaloğu teşvik etmeyi amaçlıyor.

    Birşeyleri “isimlendirmek için tek bir terimin kullanılması faydalı bir kısayol olabilir fakat bunun araştırmayı kolaylaştırmaktan ziyade engellemesi daha olası bir durumdur  ... Bu noktada, psikanalistlerin yaşamlarını neye adayacaklarına, diğerlerine - ve kendilerine- Lacan’ın 1963 yılından itibaren söylediği her şeyin doğru olduğunu kanıtlamaya mı yoksa Lacan’ın onlar için önünü açtığı projeyi sürdürmeye mi adayacaklarına karar vermeleri yerinde olur.”

  • 2. Hamur

Jouissance: Cinsellik, Istırap ve Tatmin Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.