sadsad x
asdasd

İslami Kaynaklar Işığında Ruhsal Hijyen

el-Mustafa Yayınları
35,00 TL
23,45 TL
%33 indirim
Kazancınız
:
11,55 TL
Alışveriş Listeme Ekle
İslami Kaynaklar Işığında Ruhsal Hijyen Hakkında Bilgiler
Türü: Diğer
Sayfa Sayısı: 648
ISBN: 9786056458736
Kapak: Ciltsiz
Muhammed Rıza Salarifer
Muhammed Rıza Salarifer
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • İslami Kaynaklar Işığında Ruhsal Hijyen Kısa Özet

    İnsanların tarihin tüm dönemlerinde önemli kaygılardan biri, bedensel sağlığın yanı sıra ruhsal sağlık olmuştur. Din alimleri, tabipler ve ahlak eğitimcileri en çok çabayı ruh sağlığının bilimsel araştırmasına ve ona ulaşmanın araç ve yollarına seferber etmişlerdir. Psikologlar ve psikiyatrlar yirminci yüzyılın başlarında ruh sağlığını yeni temeller ve yöntemlerle incelediler. Bir diğer ifadeyle ruhsal hijyenin yeni akımını araştırdılar.

    Hiç terddütsüz dini öğretiler ruh sağlığının tanımına ve ona ulaşmanın yollarına önemli etkide bulunmuştur. Hatta ilahi dinlerin önemli hedeflerinden birinin insanların ruh sağlığını temin etmek olduğu kabul edilmiştir. Din ve ruhsal hijyen arasındaki ilişki alanında dünyanın psikolog ve psikiyatr topluluklarında birçok araştırma gerçekleştirilmiştir. İnsanın ruhsal boyutlarını  tanımaya odaklanmış önemli bilim dallarından biri olarak psikoloji araştırmaları son yüzyılda hızla yaygınlaşmış ve derinlik kazanmıştır.

    Bu kitapta ruhsal hijyen anlayışımız psikolojik hastalıkların bulunmasından öte bir iştir. Bir anlamda insanların kapasitesinin arttırılması ve yetenelerinin geliştirilmesidir. Bu kitabın kabul ettiği model insanın biyolojik, ruhsal, toplumsal ve dini tüm boyutlarını kapsamaktadır. İnsanın ruh sağlığı , bireyin kendisi, başkası, varlık alemi ve bu alemin ekseniyle, yani Allah'la sağlıklı ve etkili ilişki sonucunda elde ettiği biyolojik ve ruhsal fıtratının insicam, bağımsızlık ve gelişiminden ibarettir.

İslami Kaynaklar Işığında Ruhsal Hijyen Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.