sadsad x
asdasd

İslam'da Irkçılık ve Milliyetçilik Davası

Beyan Yayınları

Babanzade Ahmed Naim

30,00 TL
20,53 TL
%32 indirim
Kazancınız
:
9,47 TL
Alışveriş Listeme Ekle
İslam'da Irkçılık ve Milliyetçilik Davası Hakkında Bilgiler
Türü: Genel İslam Kitapları
Sayfa Sayısı: 224
ISBN: 9789754738650
Kapak: Ciltsiz
Babanzade Ahmed Naim
Babanzade Ahmed Naim
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • İslam'da Irkçılık ve Milliyetçilik Davası Kısa Özet

  Ahmed Naim; çok yönlü bir ilim adamı; mümtaz ve sıra dışı bir mütefekkir, müderris ve mütercimdir. Bir felsefe profesörü olarak felsefe alanındaki Felsefe / Hikmet Dersleri adlı eseri ve İlmü’n-Nefs başlıklı tercümesi ve bu tercümeye eklediği birçok dipnot, eserin sonuna ilave ettiği 1900’ü aşkın felsefi terimi içeren sözlük ile diğer telif ve tercümeleri çok önemli çalışmalardır.

  Babanzade Ahmed Naim, ümmet bilincinin gerektirdiği duyarlılığı kuşanmış ve ümmet anlayışına zarar vermek isteyen ırkçılık, milliyetçilik hareketine karşı yazdığı makalelerle ciddi biçimde mücadele vermiş bir mütefekkirdir.

  Ahmed Naim’in İslam’da Dava-yı Kavmiyyet başlıklı bu risalesi pek çok açıdan ayrıcalıklı bir özelliğe sahiptir. Nitekim II. Meşrutiyet devri milliyetçilik tartışmalarıyla ilgili en önemli tenkid-tartışma metni, onun Türk Yurdu ve İslam Mecmuası çevresine yönelik olarak kaleme aldığı bu makaledir.

  Bu çalışmanın şimdiye kadar yapılanlardan farkı, eserin orijinal metniyle birlikte çeviri yazıya dönüştürülmesi ve sadeleştirilmesidir. Zira daha önce yapılan çalışmalar eserin sadece sadeleştirilmesine yönelikti.

  Irkçılık ve milliyetçilik olarak nitelenen bu nifak hastalığının giderek revaç bulduğu günümüzde, bu eserin Müslümanlar arasındaki ayrılıkçı, ırkçı ve milliyetçi düşüncelere sed çekilmesi ve taassubun yok edilmesi noktasında fikir ve düşünce dünyamıza katkı yapacağı kesindir.

İslam'da Irkçılık ve Milliyetçilik Davası Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.