sadsad x
asdasd

İslam-Türk İnançlarında Hızır Yahut Hızır İlyas Kültü

Timaş Yayınları
55,00 TL
33,00 TL
%40 indirim
Kazancınız
:
22,00 TL
Alışveriş Listeme Ekle
İslam-Türk İnançlarında Hızır Yahut Hızır İlyas Kültü Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 256
ISBN: 9786050827323
Kapak: Ciltli
Ahmet Yaşar Ocak
Ahmet Yaşar Ocak
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • İslam-Türk İnançlarında Hızır Yahut Hızır İlyas Kültü Kısa Özet

  İslam toplumlarında Hızır oldukça yaygın, köklü ve etkili bir külttür. Öyle ki tarih boyunca çeşitli kültür ve inançlarda, insanlar tarafından bu ölçüde anılan ve kültürel uygulamalara bu kadar işlemiş bir kişiliğe çok az rastlanır. Halk inançlarında ab-ı hayattan içerek ölümsüzlük mertebesine erişen Hızır, bütün ümit ve çarelerin tükendiği durumlarda yardıma çağırılan ve çağırıldığında mutlaka geleceğine inanılan semavi bir kurtarıcıdır.

  *Kul sıkışmayınca Hızır yetişmez* benzeri deyişler bu inanışın bir ifadesidir. Bu kurtarıcı farklı kültürlerde farklı isimlerle anılır, ancak Türk inançlarında en çok Hızır, İlyas ya da iki karakterin özelliklerini kendinde birleştirmiş şekilde Hızır-İlyas olarak geçer. Hıdrellez ve Hızır Nebî gibi özel günler onun için kutlanır; şifa, bereket ve bolluk ondan talep edilir. Peygamberlere bile lütfedilmemiş ölümsüzlük mertebesine sahip olması, Hızır’ın inanışlardaki kudretine dair bir ipucudur.

  Ahmet Yaşar Ocak’ın elinizdeki kitabı bize bu konuya dair en kapsamlı araştırmalardan birini sunuyor. Kitapta Türk-İslam inançlarında Hızır veya Hızır-İlyas kültünün ilahiyat, tasavvuf, folklor ve edebiyat kaynaklarına dayanan genel bir tahlilini bulacaksınız.

  Hemi İlyas hemi Hızır

  Hemi padişah hemi vezir

  Nere baksan anda hazır

  Safâ geldin Hızır-İlyas

İslam-Türk İnançlarında Hızır Yahut Hızır İlyas Kültü Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.