sadsad x
asdasd

Irak Türkmen Edebiyatında Çağdaş Hoyratçılar

Berikan Yayınları

Ahmet Yanar

50,00 TL
40,00 TL
%20 indirim
Kazancınız
:
10,00 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Irak Türkmen Edebiyatında Çağdaş Hoyratçılar Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 443
ISBN: 9786057634726
Kapak: Ciltsiz
Ahmet Yanar
Ahmet Yanar
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Irak Türkmen Edebiyatında Çağdaş Hoyratçılar Kısa Özet

    Ahmet Yanar ve İmat Semin Bayatlı’nın ortaklaşa hazırladıkları *Irak Türkmen Edebiyatında Çağdaş Hoyratçılar* (Ankara/Kerkük, 2019) adlı bu çalışma, mahiyeti itibariyle hem bir şairler ansiklopedisi, hem de bir hoyrat seçkisidir. Irak Türklerinin edebiyat tarihinde yer alacak, bir boşluğu dolduracak çok önemli bir yapı taşıdır. Zira bu eserle biz, Irak Türklerinin her türlü zulme, baskıya, yokluğa yoksunluğa, mahrumiyete rağmen bilinçli bir millet olmanın gereğini yaparak kendi dillerine, kültürlerine, edebiyatlarına, kişiliklerine ve kimliklerine sahip çıktıklarını görüyoruz. 

    Genellikle her mısraının 7 hece olduğu ve toplam 4 mısradan meydana gelen hoyrat nazım şekli, Türk halk şiiri nazım şekilleri içinde zor bir edebiyat türüdür. Okuyunca ya da dinleyince kolay gibi gelir. Bu aslında onun *sehl-i mümteni* sanatının müşahhas bir örneği olmasının göstergesidir.

    Hoyratçı, zengin bir kültürü, yaşanmış tecrübeleri, duygu ve düşünce yoğunluğunu hoyrat adlı bir şekil içinde damıtarak, süzerek adeta bir özsu halinde bize sunar.

Irak Türkmen Edebiyatında Çağdaş Hoyratçılar Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.