İngiltere Ortadoğu’ya Nasıl Girdi?

Kronik Kitap

Nurcan Özkaplan Yurdakul

195,00 TL
107,25 TL
%45 indirim
Kazancınız
:
87,75 TL
İngiltere Ortadoğu’ya Nasıl Girdi? Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 384
ISBN: 9789752430839
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2020
satis-icon
Satış Rakamları 220 adet satılmıştır.
Nurcan Özkaplan Yurdakul
Nurcan Özkaplan Yurdakul
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • İngiltere Ortadoğu’ya Nasıl Girdi? Kısa Özet

  İngilizlerin tarihi ortadoğu stratejisi: Ticaret, siyaset ve hükmetmek…

  Dünya tarihinin üzerinde güneş batmayan imparatorluğu İngiltere`nin Ortadoğu macerası hangi fikirlerle başladı? Osmanlı İmparatorluğu ile İngiltere`nin Ortadoğu`daki sıra dışı mücadelesinde neler yaşandı? İngiltere`nin Ortadoğu`daki stratejisinde konsoloslukların önemi neydi? "Önce ticaret ve siyaset, sonra hükmetmek" projesiyle İngiltere neyi amaçladı?

  Dr. Nurcan Özkaplan Yurdakul bu özel çalışmasında, 19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu ile İngilizler arasında yaşanan Ortadoğu mücadelesini enine boyuna incelerken; konsolosluklardan ticarete, siyasetten hâkimiyet stratejilerine kadar tüm bilinmeyenleri gözler önüne seriyor.

  Mevcut literatürün yanı sıra Osmanlı ve İngiliz arşivlerinden istifade ederek ortaya konan bu çalışma, 19. yüzyıl Osmanlı tarihçiliğinde askeri yenilgilerin ve toprak kayıplarının yasını tutmaktan ziyade, yetkin ve etkin Osmanlı devlet adamlarının dünya ölçeğinde nasıl siyaset ürettiklerini anlamak gerektiğini göstermektedir.

  Okuyucular bilhassa "İngiliz Oyunu" şeklinde dillere pelesenk olmuş tarih anlayışının bir kestirmecilik ve yetersizlik olduğunu da bölümler eşliğinde göreceklerdir. Osmanlı-İngiliz ilişkilerinin seyri ve İngiliz konsolosluk kurumu ile başlayan kitap, İngiliz siyasetinin şimdiye dek hiç irdelenmemiş bir stratejisini daha açığa çıkarıyor; ticaret, siyaset ve hükmetmek.

  "İngiltere Ortadoğu’ya Nasıl Girdi?", her türlü okur kitlesinin istifade edebileceği bir araştırmadır. İngiltere’nin Ortadoğu coğrafyasında kendine nasıl yer açtığını anlamanın yanı sıra günümüz Ortadoğu ülkelerinin meşgul olduğu güncel meselelere yönelik cevaplar da sunmaktadır.

 • 2. Hamur

İngiltere Ortadoğu’ya Nasıl Girdi? Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.