İlk ve Orta Çağ Türk Şiiri

Post Yayınevi

Yusuf Gedikli

325,00 TL
217,75 TL
%33 indirim
Kazancınız
:
107,25 TL
İlk ve Orta Çağ Türk Şiiri Hakkında Bilgiler
Türü: Eleştiri İnceleme ve Kuram Kitapları
Sayfa Sayısı: 288
ISBN: 9786258143348
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2023
satis-icon
Satış Rakamları 4 adet satılmıştır.
Yusuf Gedikli
Yusuf Gedikli
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • İlk ve Orta Çağ Türk Şiiri Kısa Özet

  Şiir ve şiirin ezgili biçimi olan müzik her toplumda, her çağda, yazılı veya sözlü var olmuş iki önemli sanat dalıdır. Her toplum sevincini, üzüntüsünü, yaşam felsefesini, sevisini şiire ve müziğe yansıtmıştır. Doğal olarak bu durum acunun en eski, en etkin, en hareketli, en saygın ve yaygın uluslarından biri olan Türkler için de geçerlidir.

  Bu incelemede MÖ 822 yılından başlayarak Türklerle ilgili yazılan ve Türklerin yazdığı şiirlerden örnekler sergilenmiştir. MS 8. yüzyıl öncesinde Türklerle ilgili kaleme alınan şiirler yabancı kaynaklardadır (Ağırlıklı olarak Çin, bir yerde Latin, bir yerde Germen). MS 8. yüzyıldan sonraysa Türkçe şiirler görülmeye başlamıştır.

  Eserde şu dönemlerle ilişik şiirlere yer verilmiştir: Hun öncesi, Hun, Sonraki Hun, Avrupa Hun, Tabgaç, Töles - Göktürk, Eski Uygur, Erken İslami devir; Karahanlı, Müslüman Uygur, Kuman (Kıpçak), Eski Anadolu.

  İncelememizde kitaba aldığımız şiirler hakkında geniş tarihsel, coğrafi, edebî bilgiler verilmiştir. Dolayısıyla verilen şiirlerden Türk duyuş, düşünüş, yaşayış tarzıyla ilgili bilgiler, bulgular, düşünceler elde etmek olanaklıdır. Bunlar kültür tarihçilerimiz için yararlı, şairlerimiz ve sanatçılarımız için esin kaynağı olacaktır.

  Kitabımızda bir hayli Çin şiirine yer verdiğimizden ötürü okur, Çinlilerin Türklere bakışı, aynı zamanda Çin duyuş, düşünüş, yaşayış tarzı hakkında da bir fikir edinecektir.

 • 2. Hamur

İlk ve Orta Çağ Türk Şiiri Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.