İkinci Yeni`nin Son Yolcusu Ülkü Tamer

Fenomen Yayıncılık

Ahmet İhsan Kaya

150,00 TL
123,00 TL
%18 indirim
Kazancınız
:
27,00 TL
İkinci Yeni`nin Son Yolcusu Ülkü Tamer Hakkında Bilgiler
Türü: Türk Edebiyatı Romanları
Sayfa Sayısı: 230
ISBN: 9786054370931
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2016
satis-icon
Satış Rakamları 6 adet satılmıştır.
Ahmet İhsan Kaya
Ahmet İhsan Kaya
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • İkinci Yeni`nin Son Yolcusu Ülkü Tamer Kısa Özet

  Ülkü Tamer; şairliği, öykü yazarlığı, çevirmenliği, yayıncılığı ve tiyatro oyunculuğuyla Türk edebiyatının tanınmış sanatçılardandır. Şiiri yaşamının merkezine alan Tamer, İkinci Yeni hareketine en son katılıp orada en uzun kalan şairdir. Batı geleneği ve halk şiirine yaslanarak eserler vermiş, 1960’larda kendi sesini bulmuş ve kendisinden sonra gelen genç şairler üzerinde etkili olmuştur.

  Orta ve lise öğrenimini Robert Kolejinde tamamlayan, yetiştiği çevrenin de etkisiyle eserlerinde hep Batı anlayışı etrafında gezinen Tamer, Tanzimat sonrası sanatçıları gibi bir bakıma *aklıyla Batılı gönlüyle Doğulu* olma kaderini yaşar. Çocukluğunu yaşadığı Anadolu şehri Gaziantep’e olan özlemini de yüreğinden bir türlü atamaz.

  Şiir, öykü, çeviri alanlarında önemli ödüllere layık görülen sanatçı, çeşitli dergi ve gazetelerde köşe yazarlığı da yapar. Akıcı anlatımı, iğneleyici üslubuyla dönemin kültür ve sanat hayatına ayna tutar. Türk edebiyatında önemli bir yeri olmasına rağmen, ne yazık ki hakkında kapsamlı bir araştırma yapılmadığı görülür. Yapılan tek çalışma, Ülkü Tamer’in Şiirlerinde İzleksel Yapı adlı yüksek lisans tezinden ibarettir. Bu durum, elinizdeki kitabın hazırlanmasında teşvik edici olmuştur.

  Üç bölümden oluşan bu çalışmanın *Giriş* kısmında Ülkü Tamer ile İkinci Yeni arasındaki ilişkiye değinilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde şairin *Hayatı Mizacı ve Sanat Hayatı* üzerinde durulmuştur. *Sanatı* başlığı altındaki ikinci bölümde *Şiir Dünyası*, *Şiir Hakkındaki Düşünceleri*, *Öykücülüğü*, *Çevirmenliği* ve *Şarkı Sözleri* konu edilmiştir. Üçüncü bölümde ise Tamer’in basılı eserlerine yer verilmeye çalışılmıştır. Şiir kitapları, şiir tahlilleriyle tanıtılmıştır. Milli Kütüphane kataloğu taranarak şiir kitaplarıyla birlikte tüm eserleri basım yıllarına ve türlerine göre sınıflandırılmıştır. Ayrıca şairin çeşitli dergi ve gazetelerdeki köşe yazıları, yayın yılına göre sıralanmıştır. Son olarak da Tamer’in bazı seçme şiirleri kitabın sonuna eklenmiştir.

 • 2. Hamur

İkinci Yeni`nin Son Yolcusu Ülkü Tamer Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.