İki İbrahim - Müteferrika ve Halefi

Kronik Kitap

Kemal Beydilli

120,00 TL
78,00 TL
%35 indirim
Kazancınız
:
42,00 TL
İki İbrahim - Müteferrika ve Halefi Hakkında Bilgiler
Türü: Osmanlı Tarihi Kitapları
Sayfa Sayısı: 152
ISBN: 9789752430983
Kapak: Ciltli
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2019
satis-icon
Satış Rakamları 24 adet satılmıştır.
Kemal Beydilli
Kemal Beydilli
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • İki İbrahim - Müteferrika ve Halefi Kısa Özet

  Matbaadan istihbarata: İbrahim Müteferrika ve kadı İbrahim…

  İbrahim Müteferrika ve onun ölümünden sonra matbaa işletmesini devralan Kadı İbrahim’ın kitap dünyasıyla olan ilişkileri nasıldı? Bonneval (Humbaracı Ahmet Paşa) ve evlatlığı Süleyman ile birlikte siyaset sahasında ne tür becerilere sahiptileri? Yabancı devletlerin elçi raporlarında kimlikleri neden şifre ile geçiyordu?

  Elinizdeki kitap bu sorulara tüm teferruatlarıyla cevap verirken ilk defa gün ışığına çıkartılan arşiv belgeleriyle de okuyucuyu müthiş bir gizeme sürüklüyor. *İbrahim Müteferrika’nın, Bonneval, evlatlığı Süleyman ve kendi yetiştirmesi olan Küçük İbrahim ile birlikte İstanbul’daki elçiler arasında bilinen, oldukça karanlık işlere erken tarihlerden itibaren karışan, edinilen bilgileri paraya tahvil eden bir ekip içinde yer alan ve bizzat kendisinin de elçilere *mahremâne* bilgiler ileten, şifre koduyla anılan bir istihbarat kaynağı olduğu* eşsiz bir emekle gün yüzüne çıkartılıyor.

  Matbaa çevresinde şekillenmiş bu istihbarat ağının yanında Kadı İbrahim'in ilk defa gözler önüne serilecek olan uzun yıllar sürdürdüğü Divan-ı Hümâyûn Tercümanı Kâtipliği belgelenmiş, atandığı kadılıklar tespit edilmiş, ölümünden sonra zapt edilen terekesine, mirasçılarına, ikamet ettiği eve, buradaki mevcut eşyalarına ve matbaa malzemelerine ve elindeki kitapların dökümüne yer verilmiş ve bütün bu yeni bulgular ve dökümler belge görüntüleriyle birlikte çalışmaya ilave edilmiştir.

  İki İbrahim: Müteferrika ve Halefi, Kemal Beydilli imzasıyla Türk tarihçiliğine kazandırılan özgün ve cesur bir eser…

 • 2. Hamur

İki İbrahim - Müteferrika ve Halefi Hakkında Yorumlar