sadsad x
asdasd

Sıralama seçin
Toplam 17 ürün görüntüleniyor.
Görünüm:


Toplam 17 ürün görüntüleniyor.

İclal Aydın Kitapları Nelerdir?

Kitap; bir ucundan birleştirilen dış yüzeyinde cilt şeklinde bir kapağın yer aldığı (bu malzemeler parşömen, kağıt vb. gibi malzemeler üzerinden üretilmiş olabilmektedir) ve içerisinde yer alan sayfaların üstünde baskıların olduğu bir bütünü oluşturmaktadır. Bir yapıtın bir kısmına ya da tamamını kapsayacak şekilde kendisine de kitap denilmektedir. Bilim, felsefe, edebiyat alanlarında ve daha birçok alanda örnek verilecek şekilde bütünsel olarak piyasada bulunan bu ciltli nesnelere genel yapısından dolayı kitap olarak adlandırılmaktadır. İclal Aydın kitapları okur açısından büyük bir kitleye sahiptir.  Günlük yaşamdan konuları ve akıcı üslubuyla hikayeyi kahramanın gözünden okurlara aktarmaktadır.

İclal Aydın’ın Eserlerinde İşlediği Konular Nelerdir?

İclal Aydın günlük yaşamdan birçok konuyu kitaplarında işlemiştir. Ancak bu konular genellikle aile ve aşk çerçevesinde şekillenmektedir. Aşağıda eserlerinde geçen temel konular listelenmiştir:

 • Aşk
 • Aile Yaşantısı
 • Toplumda Kadının Yeri
 • Yarım Kalan Aşklar
 • İkili İlişkiler
 • Günlük Yaşam
 • Kadın Yalnızlığı
 • Gençlik Meseleleri
 • Deneyimleri

Kitap seçiminde yardımcı olan bu maddeler, yazarın kitaplarında seçimde bulunurken en fazla işlenen konu başlıklarını içermektedir. Aşk, kadın, yaşam, ilişkiler, aile yapısı gibi insan ilişkilerini konu edinen kitaplarını okumak; insan ilişkilerindeki sorunları anlayabilmek  isteyenlerin tercihine uygundur.

İclal Aydın Kitap Önerisi Nedir?

İclal Aydın, memur bir anne babanın kızı olarak Nevşehir’de dünyaya gözlerini açmıştır. Bir yaşında babasının görevi nedeniyle ailesiyle birlikte Ankara'ya taşınmıştır. İlkokulu Ankara'da bitirdikten sonra bir süre Elazığ Anadolu Lisesi'nde yatılı olarak okul hayatına devam etmiştir. Ankara Yeniçeri Mahallesi, Mustafa Kemal Lisesi'nden mezun olmuştur. Ortaokul ve lise günlerini Ankara'da oyun yazıp, tiyatro oyunculuğu yaparak geçirmiştir. 1989 yılında Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi'ne girerek üniversitede okumaya başladı ancak ikinci okuldan ayrılarak Berlin'e taşınmıştır. Almanya'da yaşamaya devam etmek için bir restoranda bulaşıkçı ve tiyatroda oyunculuk yapmaya devam etmiştir. Almanya'da 6 yıl profesyonel tiyatro oyuncusu olarak çalışmıştır. Çeşitli sosyal aktivitelerde yer almıştır. 1996 yılında tiyatrodan ayrılmış ve Berlin'den Türkiye'ye dönmüştür. 1997 yılından beri televizyon projelerinde yapımcı, sunucu ve oyuncu olarak çalışmaktadır. 1990'dan beri tiyatro ve televizyon projelerinin yapımında metin yazarı olarak da görev almaktadır. 1997'de Ayna'nın müzik videosu "Ölünce Sevemezsem Seni" klibinde yer almıştır. HBB'de "2’den 4’e" adlı bir kadın şovu sunuculuğunu üstlenmiştir. 1998-2000 yılları arasında Radyo D, Radyo Cumhuriyet, Radyo Kent ve BRT FM'de program sunuculuğu yapmıştır. 1999 yılında Hayat Güzeldir programı ile BRT'ye geçiş yaptı. 2003-2005 yılları arasında bir kadın dergisinde yayın yönetmeni olarak görev yapmıştır. Birçok farklı dizide rol almıştır. 2001'den 2013'e kadar Sabah'ta ve ardından Vatan'da röportajlar ve günlük köşe yazıları yazmıştır.

İclal Aydın kitap önerilerinde gündelik yaşamdan birçok kitaplar yer almaktadır. İclal Aydın’ın okunması gereken kitapları şu şekilde listelenebilir:

 • Hayat Güzeldir: İclal Aydın, Hayat Güzeldir programında konuklarının ona yaşatmış olduklarını, anımsattıklarını, tutmuş olduğu günlükleri, aldığı notları, okuyucularıyla paylaşmaktadır. İclal Aydın yalan, ihanet, riya, çaresizlik gibi geçtiği yolları anlatmaktadır.
 •   Kalbimin Can Mayası: İclal Aydın yeni kitabı “Kalbimin Can Mayası” ile Ayvalık'ı mekân tutmuş samimi, sıcak ve kocaman bir aile hikayesini anlatmaktadır. Yazarın roman evreninin unutulmaz kahramanları üç kız kardeş olan Türkan, Dönüş ve Derya'nın hikâyesi İclal Aydın kitapları Kalbimin Can Mayası ile kaldığı yerden ama bağımsız bir kurgu ile devam etmektedir.
 •  Yaz Bitmesin: İclal Aydın, yayımlanmış köşe yazılarından oluşan kitabı Yaz Bitmesin'de, kadın yalnızlığından gençlik meselelerine, değişen değerlerden günlük yaşamın koşuşturmacasına, ikili ilişkilerden aile ilişkilerine kadar pek çok konuya, kısaca insana dair her şeye okurlarının çok sevdiği üslubuyla değinmektedir.
 •  Evlerin Işıkları Bir Bir Yanarken: Kitap gazete yazıları derlenerek oluşturulmuştur. İclal Aydın, "Benim için suskun geçen birkaç yılın ardından bana kapanmayan pencerelerinize seslenmek istedim," ifadesine yer vermiştir.
 •  Gördüğüme Sevindim: Kitap, “Beklemediğim anda karşıma çıkan ayrılıkları, Aniden bastıran kışı, Aynaya her baktığımda değişen kadını, Mevsimler içinde mutlaka bir sevinç getiren yazı, Gülünce yüzleri bayram yeri olanları, "Geçecek" diyerek yaraya üfleyenleri, Okuduğunu anlayanları, Anlayıp da susanları, Cesur olanları, Yeniden başlayanları ve Hayatın mutlak coşkusunu, Sizi, Seni, Her şeye rağmen üstelik "gördüğüme sevindim!" diye başlamaktadır.

Birden fazla kitap önerisinin yer aldığı bu liste, İclal Aydın ilk kitabı olan Hayat Güzeldir ve daha fazlasını seçmeye yardımcı olmak için hazırlanmıştır.

İclal Aydın ve Yazarlık İlişkisi Nedir?

İclal Aydın, Sabah ve Batan gazetelerinde köşe yazarlığı yapmıştır.  Deneme, öykü, roman ve röportaj yazan günümüzün üretken yazarlarından biridir. İlk kitabı Hayat Güzeldir’de (2001),  sunuculuğunu yaptığı “ Hayat Güzeldir “ programında yazılmış günlükleri ve metinleri toplayarak yayımlamıştır. Edebiyat dünyasında tanınması, denemeleri ve romanlarıyla mümkün olmuştur. Kurgu dünyasına Bitmiş Aşklar Emanetçisi (2013) ile başlayan yazar; kitabında hikaye kahramanını aşk, yalnızlık, acı, özlem ve mutlulukla anlatmaktadır. Okurlar bazen şiire bazen köşe yazısına bazen de yazarın hafızasına, aklına ve hayal gücüne davet edilmiştir. Bir Cihan Kafes (2013) yazmış olduğu ilk romandır. Aşkı, gizemleri, gizemli rüyaları, görülmeyeni, bilinmeyeni gören zihni ve insanın kaderini hissettirmek istemiştir. Yazarın diğer romanı Unutursun (2017), Bir Cihan Kafes'in devamı niteliğindedir. Küçük dokunuşların hayatları değiştirebileceğini başarıyla ortaya koyan İclal Aydın, İclal Aydın’ın kitapları içerisinde ayırt edici özelliklerinden biri, her dönemin kendine özgü özelliklerini, özellikle ortaya çıkarmadan tarihin ana akımına taşımasıdır. Hayatın her döneminde kuşaklarla ilişkisini temsil eden karakterlerin bakış açılarındaki farklılık, okuyucuyu toplumdaki değişimler hakkında düşünmeye teşvik etmektedir. Birden fazla hikaye planına sahip olarak yaygın olarak dağıtılır. Bu, yeni karakter kodlaması nedeniyle olası karmaşıklığı önlemektedir.

İclal Aydın Kitap Setleri Nelerdir?

İclal Aydın kitapları serisi set halinde alınarak ya da tek tek alınarak okunabilmektedir.  Kadınların toplum içerisinde yaşadıkları zorluklarla ilgili okurların, yazarın eserlerini tercih etme şansı mevcuttur. İclal Aydın’ın kadın yalnızlığı kitapları set halinde yer almaktadır. 4’lü ve 3’lü şekilde satışa çıkarılan kitaplarda konu bütünlüğü vardır.

İclal Aydın’ın kadınların yaşamlarını ele aldığı kitapları set halinde oluşturulmuştur. “Üç Kız Kardeş, Bir Cihan Kafes, Unutursun” adlı kitaplar,  konu olarak kadınları ele almaktadır. Yazar tarafından insanların toplum içerisindeki yerine dair yazılan şu kitapları tavsiye olarak listelenmiştir:

 • Üç Kız Kardeş: İclal Aydın, Üç Kardeş kitabında isimleri Türkân, Dönüş ve Derya olan üç kız kardeşin başından geçen olayları anlatmaktadır, Ayvalık'ta yaşamını devam ettiren bir ailenin yaşamı ele alınmaktadır. Üç kız kardeşin Ayvalık'ın çam kokusunun hakim olduğu sokaklarda süren yaşantılarını, babaları Sadık Bey ve anneleri Nesrin Hanım ile olan ilişkisi samimi ve sıcak bir şekilde aktarılmaktadır.  Aile yaşantısına önem verenler ve aile yapısı hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için tavsiye edilmektedir.
 • Bir Cihan Kafes: Üç kadının birbirine karışan hikayesini anlatılmaktadır. Kadınların kendilerine hazırlanan bir yaşamı sürdürmeleri istenirken, onlardan boyun eğmelerini, mutlu gibi görünmelerini isteyen toplumun hatalarını anlatmaktadır. İclal Aydın, kitapları Bir Cihan Kafes kadınlar için özel bir yere sahiptir. Kadınların çektikleri zorlukları anlatan bu kitap, kadınlar tarafında en çok önerilen eserler arasında yer almaktadır.
 • Unutursun: İclal Aydın Unutursun kitabı konusu göçler, idamlar, istifalar, muhtıralar, öğrenci olayları, uçak kazaları, tanklar, yanılgılar, fedakârlıklar ve şarkılar içerisinde geçen bir yüzyılın Türkiye’sinde, bir göçe direnmekte olan köklerin, ayrılığın, yoksulluğun, ölümün, direncin hikâyesini hatırlatmaktadır. İclal Aydın, kitapları Unutursun Alzheimer olan annesinden yola çıkarak üç kuşak kadının hikayesini ele almaktadır.
 • Listeli olarak verilen kitaplar Aydın’ın gözünden kadınları anlama ve toplum içerisinde nasıl hissettikleri hakkında bilgi edinmeyi sağlamaktadır.

İclal Aydın ve Masal Kitapları Nelerdir?

Masal kitapları, anlatıcının bilinmediği, ardından anlatının geldiği ve alışılmadık bir kurgusal olayın içine gömüldüğü hikaye türüdür. Masallar hem gerçek hem de olağanüstü olabilmektedir. Gerçek olaylara dayandığı izlenimi veren gerçek kişilerin hikayeleri vardır. Ancak her iki hikaye türünde de temel nitelik, hayal ürünü olmaları ve gerçekleşmesidir. Bir hikaye şeklinde belirginleşmektedir. Örneğin, destanlardan farklı olarak, hikaye anlatıcıları dinleyiciyi söylenenlere inandırıyormuş gibi davranmamaktadır. Ayrıca, anlatıcı olduğu söylenenlere doğruymuş gibi davranmak da istememektedir. Hikâyenin başında kafiye dinleyici hikâyeye hazır hale gelmektedir. Olay yaratmaya odaklanılmaktadır. Dersler kısa ve yoğundur. Olaylar, geçmiş, şimdiki zaman kullanılarak azalan önem sırasına göre anlatılmaktadır. Hikayeler, temalarına göre aşağıdaki ana kategorilere ayrılmıştır. Masal türünün özellikleri ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Hikaye, süslemeler veya kelime oyunları kullanılmadan, sade bir konuşma dilinde anlatmıştır.
 • Masallardaki yer ve kişi adları belirsizdir. Mevcut yerlerin adlarının gerçeklikle hiçbir ilgisi yoktur.
 • Öyküler genellikle anonim eserlerdir.
 • Genelde peri masallarında zaman kavramı net değildir.
 • Türk masallarının ilgili bölümünde tekerlemeler vardır.
 • Masallarda bazı ahlaki kavramlar bunların tam tersi olarak işlenmektedir.
 • Masallar genellikle "mutlu son" ile bitmektedir. Kötüler her zaman cezalandırılmaktadır.
 • Bazı doğaüstü varlıklar, büyülü kişilikler, yardımcılar ve hayvanlar kötülüğe karşı iyi tarafta yer almaktadır.
 • Türk masallarında hayat odaklı ya da manipüle etmesi kolay bir insan bulmak imkansızdır.
 • Kahramanlar, yaşam alanları, inançlar ve gelenekler masalların önemli özellikleridir.
 • Bazı masallar atasözleri ve deyimler içerdikleri için "kıssadan hisse" ile sonlanmaktadı
 • Masalların ana karakterleri devler, cadılar, hükümdarlar, periler, keloğlan, köse

Çocuklar için masallar çok önemlidir. Çocukların, özellikle okul öncesi çocukların ve okula yeni başlayan çocukların dikkatini çekmektedir. Masalların mistik atmosferi, heyecan verici macera olayları ve kazananların, kaybedenlerin olması hikayeyi çocuklar için ilginç kılmaktadır. Başka bir deyişle masallar, çocukların dünyasına daha yakın bir dünyayı temsil etmektedir. İclal Aydın tarafından kızı Zeynep Lal, ana karaktere oturtularak kaleme alınan masal kitapları şu şekildedir:

Listede yer alan masal kitapların okul öncesi çocukların düzeyinde olacak şekilde kaleme alınmıştır. İclal Aydın’ın kızı olan Zeynep Lal, iki masal kitabında da ana karakter olarak yer almaktadır.

En İyi İclal Aydın Aşk Kitapları Nelerdir?

İclal Aydın, aşk ile ilgili olanlara özel çıkardığı eserlerle yazarlık alanında başarılı olmuştur. Aydın, kadın ve aşk alanındaki yazılarıyla önemli eserler vermiştir. Yazarın ele aldığı eserlerde kadın ön plandadır. Kadın, aşk gibi konuları kitaplarında yer veren Aydın, sevilen karakterler yaratmıştır. Aşk, ayrılık, aşk acısı, kadın, kırıklıklar gibi konulara yer verdiği görülmektedir. Kısa yazılardan oluşan, aşk konusuna ağırlık vererek yazılmış eserler şu şekildedir:

 • Aşk ve Acı: Tolga Meriç ve İclal Aydın'ın sohbetleri okuru Aşk'ın şehirlerine, tanım çabalarına, Acı'nın tüm iklimlerine ve yaralarına götürmektedir. İclal Aydın, Aşk'ı anlatırken kendine, okura, geçmişin izlerine, yarının düşlerine değinmektedir. Acı'da ise insanın yaşadığı kağıt kesiklerinin dökümü yapılmıştır.
 • Kağıt Kesikleri: İclal Aydın Senin Adın Bile Geçmedi'de beraber çalıştığı Tolga Meriç ile bu  defa acıyı konu alan bir kitap derlemiştir. Acının değdiği her yerde hissettirdiği etkiden, her sayfada okurunun da parmağını kesebilecek acılardan bahsetmiştir.
 • Söylenmemiş Sözler: İclal Aydın yeni kitabı olan bu eserde bir zamanların efsane gazetecisi Oktay Onur Yortan, dünyaya küsmüş bir halde çocukluğunun geçtiği evde Urla'da yaşamaktadır. Filiz Canan ise Üniversitede dekanlık yapmaktadır. Filiz Oktay'ın yanında yıllar önce stajyer muhabir olarak işe başlamış ve ikisinin arasında söylenmemiş yarım kalan bir aşk yaşanmaktadır.
 • Bitmiş Aşklar Bekçisi: İclal Aydın, çok satan ve büyük bir beğeni kazanan kitabı Hayat Güzeldir'den sonra, ikinci kitabı Bitmiş Aşklar Emanetçisi'nde bu kez öyküleriyle okurlarına seslenmektedir. Bu öykülerin kahramanları bazen bir şiire, bazen bir köşe yazısına, bazen de yazarın belleğine, yüreğine ya da hayal gücüne konuk olmuştur. Aşkları, yalnızlıkları, acıları, özlemleri ve mutluluklarıyla okurlar onları tanımaktadır.

Yazmış olduğu aşk kitaplarıyla büyük bir çıkış yakalayan yazar, bu alanda adından sıkça söz ettirmektedir. Aşk, aile yaşantısı, toplumda kadının yeri, yarım kalan aşklar, ikili ilişkiler, günlük yaşam, kadın yalnızlığı, gençlik meseleleri, deneyimlerini yazdığı kitaplarla dikkat çekmiştir.Bunlarla beraber şiirle de uğraşmakta olan İclal Aydın şiir kitabı da çıkarmıştır. İclal Aydın şiirleri şu şekildedir:

 • İclal Aydın Zor Günler
 • İclal Aydın Ne Olacak Halim
 • İclal Aydın Yağmur
 • İclal Aydın Kızıma
 • İclal Aydın Şarkılar Seni Söyler

İclal Aydın pek çok dizi ve filmde oyunculuk yapmıştır. Oyuncu, gazeteci ve yazar kimliğiyle pek çok ödüllere layık görülmüştür. Birçok televizyon ve edebiyat ödülü kazanan İclal Aydın'ın başlıca ödülleri ise şunlardır:

 • 2007 - Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Kulübü, En beğenilen yazar ödülü.
 • 2008 - Rotary Kulübü, Özel Meslek Ödülü.
 • 2006 - 2007 Rotary Kulübü / Ulus, Üstün Meslek Ödülü Basın.
 • 2005 - Mavigün Koleji, Yılın En İyi Köşe Yazarı.
 • 2005 - 2006 - İstek Vakfı, Yılın Yazarı Ödülü.
 • 2005 - İstanbul Üniversitesi, Yılın En İyi Yazarı.
 • 2005 - İstanbul Üniversitesi Ö.K.M. Bilgi Kulübü, Yılın En İyi Yazarı.
 • 2005 - Oriflame, En başarılı Kadınlar Edebiyat Ödülü.
 • 2004 - Capitol, Ziyaretçilerin en çok beğendiği kadın gazeteci-yazar.
 • 2004 - BJK Koleji, Basında Yılın Annesi.
 • 2003 - Fatih Üniversitesi, Genç Kuşak Özel Onur Ödülü.
 • 2002 - Nişantaşı Nuri Akın Anadolu Lisesi, Yılın Köşe Yazarı.
 • 2002 - Uludağ Onkoloji Dayanışma Derneği, Yaşam Motivasyon Ödülü.
 • 2002 - Tepedekiler Yılın Kitabı, Hayat Güzeldir.
 • 2001 - İnci Abla Koleji, Yılın En Sevilen Kadın Oyuncusu
 • 2001 - İstanbul Mizah Tiyatrosu, 3. Liselerarası Tiyatro Festivali IMT Özel Ödülü
 • 2000 - İstanbul Mizah Tiyatrosu, 2. Liselerarası Tiyatro Festivali

Halen İstanbul'da yaşayan İclal Aydın, yazarlık ve oyunculuk çalışmalarını da burada sürdürmektedir. İclal Aydın son kitapları en sevilen eserler arasında yer almaktadır.

Daha fazla bilgi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.