Ensabü`l-Eşraf Hz. Peygamber`ins.a.v Hayatı ve Şahsiyeti 2 Kitap Takım

İlkharf Yayınevi

Davud el-Belazüri

800,00 TL
576,00 TL
%28 indirim
Kazancınız
:
224,00 TL
Ensabü`l-Eşraf Hz. Peygamber`ins.a.v Hayatı ve Şahsiyeti 2 Kitap Takım Hakkında Bilgiler
Türü: Biyografi ve Otobiyografi Kitapları
Sayfa Sayısı: 1160
ISBN: 9786059495646
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2018
satis-icon
Satış Rakamları 17 adet satılmıştır.
Davud el-Belazüri
Davud el-Belazüri
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ensabü`l-Eşraf Hz. Peygamber`ins.a.v Hayatı ve Şahsiyeti 2 Kitap Takım Kısa Özet

  Belazürî 3. asrın en önemli tarihçilerinden biri sayılır ve o, gerçekten ‘fetih tarihçilerinin en meşhuru’ unvanını hak etmiştir. Belazürî’nin ve onun Kitabü Cümel min Ensâbi’l-Eşrâf adlı eserinin İslam tarihinde tartışılmaz bir yeri vardır. Belâzürî bu kitabında sosyal ve iktisadî tarihi yazmış ve bunlara askerî ve siyasî tarihten daha fazla önem vermiştir.

  Hz. Peygamber’in (sallallahu ‘aleyhi ve sellem) Benî Adnan’ın ve diğer insanların efendisi olması hasebiyle Belazürî kitabının birinci cildini, İslâm’dan önce Arapların durumuna dair bir mukaddime ve Mekke-i Mükerreme’ye dair bazı haberlerle birlikte onun sîretine ayırmıştır. Hz. Peygamber’in (sallallahu ‘aleyhi ve sellem) sîretini bitirdikten sonra Benî Haşim b. Abdümenaf’ın eşrafının tarihine geçer. Yani İmam Ali (radıyallâhu ‘anh), onun ailesi ve Ebû Talib’in ailesinin tarihini yazar. Sonra Abbas ailesinin tarihine geçer. Böylece Benî Hâşim’in tarihini bitirince Benî Abdüşems b. Abdümenâf’ın yani Emevî Devleti’nin tarihini yazar.

  Abdüşems’in tarihi Belâzürî’nin kitabındaki en büyük yeri kaplar. Bu nedenle onun bu eseri Emevî Devleti’nin tarihi için en değerli bir kaynak haline gelmiştir. Zira başka hiçbir kaynakta bulamadığımız bazı rivayetleri onun bu eserinde görüyoruz. Bunun ardından Belazürî Kureyş’in diğer kollarının tarihini yazar. Akabinde Kureyş’e yakınlık sırasına göre diğer kabilelerin tarihine geçer ve Sakîf kabilesinin tarihini yazarak eserini bitirir.

  Yayınevi olarak biz de bu önemli eserin tümü olmasa da en azından Siyer’le ilgili ilk iki cildini, yani genelde Hz. Peygamber’in hayatı ve şahsiyetiyle siyasî ve askerî mücadelelerini ihtiva eden bölümü yayımlayarak, İslâm tarihini önemseyenler için araştırma yapılacak geniş bir alan açtığımızı düşünüyoruz.

 • 2. Hamur

Ensabü`l-Eşraf Hz. Peygamber`ins.a.v Hayatı ve Şahsiyeti 2 Kitap Takım Hakkında Yorumlar