sadsad x
asdasd

Hz. Ali Dönemi ve İç Siyaset

İnsan Yayınları
24,00 TL
16,32 TL
%32 indirim
Hz. Ali Dönemi ve İç Siyaset Hakkında Bilgiler
Türü: İslam Tarihi Kitapları
Sayfa Sayısı: 283
ISBN: 9789755747064
Kapak: Ciltsiz
Mustafa Günal
Mustafa Günal
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Hz. Ali Dönemi ve İç Siyaset Kısa Özet

    İslam tarihinde siyasi ve idari yönde düğüm noktası sayılabilecek Hz. Ali dönemi daha ziyade ihtilaf ve iç kargaşalarla geçmiştir. Hz. Ali döneminde iç karışıklıklar, onun halife olmasıyla başlamıştır. Gerçek Cemel ve gerekse Sıffin’deki muhalifleri, öncelikle halifeye biat etmeyi reddetmiş olanlar veya biatten sonra muhalefet edenlerde. Dolayısıyla Cemel ve Sıffin hadiselerinde muhaliflerin halifeye karşı tutumu önem arz etmektedir. Hz. Ali döneminde yaşanan kargaşalar kendinden sonra da devam etmiş, Haricilik ve Şia olarak tarihte silinmeyecek izler bırakmıştır. Bu dönem hem siyasi hem de kelami problemlerde daima delil ve model teşkil etmiştir.

    Hz. Aişe’nin hacdan Medine'ye dönmeyip Mekke’de kalmasına sebep olan Talha bin Ubeydullah ve Zübeyr bin Avvam’ı halifeye isyan ettiren şey ne idi? Ümeyyeoğulları ve Muaviye’nin muhalefeti neye dayanıyordu?

    Bu çalışmada, bu tartışmalı konuların İslam kaynaklarındaki durumunun geniş bir tahlilini bulacaksınız. Devrin en önemli belgelerinden ve kaynaklarından yola çıkılarak bir çerçeve çizilmeye çalışılan bu araştırma, zengin bibliyografik verilere dayanmaktadır.

Hz. Ali Dönemi ve İç Siyaset Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.