Hür Fikirleri Yayma Cemiyeti

Liberte Yayınları

M. Kürşad Birinci

145,00 TL
116,00 TL
%20 indirim
Kazancınız
:
29,00 TL
Hür Fikirleri Yayma Cemiyeti Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 128
ISBN: 9786059823401
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2018
M. Kürşad Birinci
M. Kürşad Birinci
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Hür Fikirleri Yayma Cemiyeti Kısa Özet

    Liberalizmin Türkiye’de yaşadığı tarihsel serüvende, Hür Fikirleri Yayma Cemiyeti’nin (HFYC) özel bir yeri bulunur. HFYC, kendisinden önceki benzeri cemiyet ve partilere nazaran daha uzun süre hayatta kalmış; başka hiçbir üstün amaç gütmeden, bireyin özgürlüğünü ve sınırlı devleti savunmuş; en azından belli bir süre bu gayreti göstermiştir.

    Türk liberal düşünce geleneği içinde özel anlamlar taşıyan bir hareket olarak HFYC’nin *liberal* sıfatını kaybettiği 1950’lerin başından 1990’lara kadar ikinci bir örneği mevcut değildir.Cemiyetin kapanmasına neden olan süreç ise, Türk liberalizm tarihi açısından bir kırılma noktasına işaret eder. Cemiyetin kurucu önderleri Ali Fuad Başgil ve Ahmet Emin Yalman’ın fikirleri, tavırları ve tutumları üzerinden okunabilen bu kırılma, liberal fikriyatın günümüzdeki durumuna ilişkin de anlamlı veriler sunmaktadır.

    Biri liberalizmi Batı tipi yaşam tarzı olarak yücelten, diğeri insan haklarını, bireyin özgürlüğünü, sınırlı devleti önemseyen bu iki ana akım günümüzde de varlıklarını sürdürmektedir.

  • 2. Hamur

Hür Fikirleri Yayma Cemiyeti Hakkında Yorumlar