Hukuk ve İdare Adamı Olarak Osmanlı Devletinde Kadı

Kronik Kitap

İlber Ortaylı

95,00 TL
61,75 TL
%35 indirim
Kazancınız
:
33,25 TL
Hukuk ve İdare Adamı Olarak Osmanlı Devletinde Kadı Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Tarih Kitapları
Sayfa Sayısı: 112
ISBN: 9786058301108
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2020
satis-icon
Satış Rakamları 922 adet satılmıştır.
İlber Ortaylı
İlber Ortaylı
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Hukuk ve İdare Adamı Olarak Osmanlı Devletinde Kadı Kısa Özet

    Osmanlı kadısı, bütün İslam devletlerindeki seleflerinin aksine bir geniş imparatorluğun coğrafyasını sırtlayan unsurlardandı. Bu zümre her renk, meşrep ve nitelikteki mensuplarıyla bu zahmetli hayatı ve görevi sürdürmüştür. İlber Ortaylı Türkiye’de tarih denilince akla ilk gelen isim İlber Ortaylı’nın kaleminden Osmanlı hukuk tarihinin merkezinde yer alan ve üzerine pek konuşulmayan kadıları anlatan önemli bir çalışma Kadılık İslam Ortaçağında ortaya çıkan idari ve adli bir görevdir.

    Kadı’nın sosyal-idari fonksiyonları değerlendirilirken on dört asırlık İslam tarihi içindeki evrimi göz önüne alınmadığından, bu kurumun İslam öncesi imparatorluklardan neleri, ne ölçüde miras aldığı üzerinde de durulmamıştır. İlber Ortaylı, kadıların tarihini ve yargı görevlerini, tayinini, görev süresini, yargı bölgesini, yardımcılarını, diğer memurlar arasındaki hiyerarşik ilişkisini ve Osmanlı mahkemelerinin nasıl işlediğini birincil arşiv kaynaklarını kullanarak anlatıyor.

    İlber Ortaylı, hem geniş ufuklu tarihçiliğini hem de tadına doyum olmaz üslupçuluğunu işe koştuğu bu kitabında, Osmanlı dünyasında kadı’nın bütün boyutlarını olağanüstü bir sürükleyicilikle ortaya koyuyor.

  • 2. Hamur

Hukuk ve İdare Adamı Olarak Osmanlı Devletinde Kadı Hakkında Yorumlar