Historia 1923 Tarih ve Kültür Dergisi Sayı: 7 Kış 2020

Bilgi Yayınevi

Kolektif

98,00 TL
58,80 TL
%40 indirim
Kazancınız
:
39,20 TL
Historia 1923 Tarih ve Kültür Dergisi Sayı: 7 Kış 2020 Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Kitapları
Sayfa Sayısı: 320
ISBN: 3990000012582
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2020
Kolektif
Kolektif
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Historia 1923 Tarih ve Kültür Dergisi Sayı: 7 Kış 2020 Kısa Özet

  Uluslararası İlişkiler, Dünya Nereye Gidiyor? adını verdiğimiz bu sayımızı, esasen Türkiye`nin geleceğini yakından ilgilendiren Avrasya Meselesi (Çin, Rusya, İran) ile ilgili gelişmeleri tartışan makalelere ayırdık; bu arada tarihsel bir perspektif altında Türk-Arap ve Türk-Ermeni İlişkileri`ne de yer verdik; geçmişi ve bununla irtibatlı olan günceli yakalamaya çalıştık.

  Cüneyt Akalın ve Alev Kılıç Avrasya; Ergun Türkcan, Graeme Lang, Altuğ Yalçıntaş, Uğur Yüksel Çin; Sina Akşin, Burak Can Serdar, Bulat Sergaziyeviç Sarsenbayev, Murat Özşahin Rusya; İhsan Şerif Kaymaz Arap ve Doğanay Eryılmaz Ermenistan sorununa eğildi. Vural Başaran Askerî Devrim tartışmasına yeni bir boyut kattı; Bülent Ayyıldız ise İtalyan Bilgini Lazzaro`yu tanıttı.

  Alexander Dugin ve Ömer Kürkçüoğlu, Köşe Yazıları`yla gelecekte Türk Dış Politikası`na yön verecek bazı temel ilkeleri dile getirdi. Hepsine çok teşekkür ediyoruz…

  Dosya Dışı Yazılar bölümümüzde, 1999`da kaybettiğimiz kültür tarihçimiz Hüseyin Gazi Yurdaydın`ın *Osmanlılar`da Felsefe* adlı daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış bir makalesini basıyoruz. Ali Baltacıoğlu ise *İçtimai Mektep ve Köy Enstitüleri* adlı makalesinde bu iki kurumu karşılaştırdı.

  Geçmişten Metinler`de ise Halil Edhem Bey`in *Hareket-i Arz`a Dair Birkaç Söz*üne yer veriyoruz.

  Bu sene büyük bilim ve devlet adamı Mümtaz Soysal`ı kaybettik. Allah rahmet eylesin. Sina Akşin Yitirdiklerimiz köşesinde şahsî hatıraları bağlamında bu saygıdeğer Atatürkçümüzü anıyor.

  Keyifli okumalar dileğiyle...

 • 1. Hamur

Historia 1923 Tarih ve Kültür Dergisi Sayı: 7 Kış 2020 Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.