Historia 1923 Tarih ve Kültür Dergisi Sayı: 5 Yaz 2018

Bilgi Yayınevi

Kolektif

75,00 TL
45,00 TL
%40 indirim
Kazancınız
:
30,00 TL
Historia 1923 Tarih ve Kültür Dergisi Sayı: 5 Yaz 2018 Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Kitapları
Sayfa Sayısı: 468
ISBN: 3990000022348
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2018
Kolektif
Kolektif
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Historia 1923 Tarih ve Kültür Dergisi Sayı: 5 Yaz 2018 Kısa Özet

  Tarih Topluluğu’nca hazırlanan 6 aylık tarih ve kültür dergi kitabının 5. sayısı Bilgi Yayınevi’nden çıktı.

  İnsanın Evrimi: *Eşref-i Mahlûkât*tan *Homo Sapiens*e başlığını taşıyan beşinci sayımızın Dosya Yazıları, iki kısma ayrıldı ve birinci kısımda Ergi Deniz Özsoy, Ferhat Özçep, Hüseyin Özel, Mehmet Elgin, Ömer Faik Anlı, Hamdi Bravo, Ergun Türkcan ve Semih Koray’ın Evrim Kuramı’nın çeşitli yönlerine ilişkin makalelerine ve ikinci kısımda ise Harun Çakan, Hasan Aydın, Remzi Demir, İnan Kalaycıoğulları, Çiğdem Özbay, Kudret Emiroğlu, Orhan Aybers ve Batuhan Akgündüz’ün Evrim Kuramı’nın Antik Çağ Yunan, Orta Çağ İslâm ve Yakın Çağ Osmanlı Tarihlerindeki yeriyle ilgili çalışmalarına yer verildi; böylece, konu hem sistematik hem de tarihsel yönleriyle sergilenmeye çalışıldı.

  *Geçmişten Metinler* bölümü de, olduğu gibi evrime ilişkin Eski ve Yeni Türkçe Metinler’e tahsis edildi. Burada bulunan Ali Sedad’ın *Ecsâm-ı Âliyye*, Abdullah Cevdet’in *Kastamonu’da Kurûn-ı Vusta*, Edhem Necdet’in *Darwin’in Efkâr-ı Tekâmüliyyesi-Darwinizm*, H. G. Wells’in *Büyük Maymunlar, Yarı İnsânlar ve İlk İnsânlar* ve İbrahim Temo’nun *Darwin Ellinci Ölüm Yıl Dönümü* adlı yazılarının ilgiyle okunacağını tahmin ediyoruz.

  Dosya Dışı Yazılar bölümünde ise Sina Akşin’in *Neden Abdülhamit’ten Yana Değiliz?*, Ahmet Ünal’ın *Tarih Yazımı, Felsefe, Tarihî Mirasın Araştırılması ve Paylaşılması ve Türkiye’deki Durum Üzerine Bir Deneme II*, Jiri Subrt’in *Tarih ve Sosyoloji: Tarihsel Sosyoloji Nedir?* başlıklı makalelerine yer verildi.

  Bu sayımızın editörlüğünü üstlenen Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü  Başkanı Sayın Prof. Dr. Ergi Deniz Özsoy ile Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü, Bilim Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Remzi Demir’e ve birer makale ile katkıda bulunan bütün yazarlarımıza çok teşekkür ederiz.

 • 1. Hamur

Historia 1923 Tarih ve Kültür Dergisi Sayı: 5 Yaz 2018 Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.