sadsad x
asdasd

Hicret Bağlamında Tarih ve Hadis Metodolojileri

Ankara Okulu Yayınları

Fuat İstemi

104,00 TL
62,40 TL
%40 indirim
Kazancınız
:
41,60 TL
Hicret Bağlamında Tarih ve Hadis Metodolojileri Hakkında Bilgiler
Türü: İslam Tarihi Kitapları
Sayfa Sayısı: 416
ISBN: 9786059281492
Kapak: Ciltsiz
Fuat İstemi
Fuat İstemi
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Hicret Bağlamında Tarih ve Hadis Metodolojileri Kısa Özet

    İslam tarihi kaynaklarına başvurmaksızın sadece hadis kaynaklarından hareketle Hz. Peygamber’in hayatının yazılması neredeyse imkansızdır. Çünkü hadis kaynakları Hz. Peygamber’in hayatını kronolojik olarak aktarmayı hedeflemediklerinden onun hayatını bir bütün halinde nakletmezler. Hz. Peygamber’in hayatına dair rivayetler hadis kaynaklarında bağlamından ve tarihi kronolojisinden koparılmış bir vaziyette yer almaktadırlar.

    Bu durumdan kaynaklanan boşluğu kapatabilmek amacıyla söz konusu rivayetlerden Hz. Peygamber’in kastının daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla rivayetlerin bağlamlarının ve sebebi vurudlarının tespit edilmesi gerekmektedir. Bu da ancak tarih kaynaklarının araştırılması ile mümkün olabilecek bir durumdur.

    Şayet tarih kaynaklarındaki rivayetler hadisçi bakış açısıyla değerlendirilerek munkatı oldukları veya ravilerinin adalet problemleri olduğu gerekçesiyle itibara alınmayacak olursa bu durumda hadis kaynaklarındaki rivayetler de yeterince doğru anlaşılamayacak hatta yanlış bile anlaşılabilecektir.

Hicret Bağlamında Tarih ve Hadis Metodolojileri Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.