sadsad x
asdasd

Herculine Barbin Namıdiğer Alexina B.

Sel Yayıncılık
40,00 TL
30,00 TL
%25 indirim
Herculine Barbin Namıdiğer Alexina B. Hakkında Bilgiler
Türü: Düşünce Kitapları
Sayfa Sayısı: 456
ISBN: 9789755709758
Boyut: 13.5 x 0
Kapak: Ciltsiz
Michel Foucault
Michel Foucault
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Herculine Barbin Namıdiğer Alexina B. Kısa Özet

  Herculine Adélaïde Barbin, Alexina B. ya da Abel Barbin…

  Bu hermafrodit, on dokuzuncu yüzyılda çokça tartışılan *kimlik avının* kurbanlarından yalnızca biriydi. Alexina B.’nin erkek kimliğini elde ettikten sonra yazdığı Anılarım, cinsel kimlik arayışının bir mesele haline geldiği on dokuzuncu yüzyıl gerçekliği içerisinde, metni yüz yıl sonra sağlık bakanlığı arşivlerinde keşfeden Michel Foucault’nun tabiriyle tarihi bir belge niteliğindedir.

  Alexina B.’nin resmi olarak cinsiyet değişikliğine onay veren Doktor Chesnet ve Barbin’in otopsi raporunu hazırlayan Goujon’un incelemelerinin ve Oscar Panizza’nın Anılarım’dan ilham alarak yazdığı Manastırda Skandal’ının bir araya getirildiği bu kitap; tıbbın, hukukun ve toplumun *gerçek* cinsel kimlikleri sorguladığı, yargıladığı ve hükme bağladığı bir düzene ve hermafroditliğe dair geniş bir bakış açısı sunar.

  Ancak metni Foucault’dan da yaklaşık yüz yıl önce keşfeden bir kişi daha vardır: o yıllarda Paris’te tıp eğitimi alan Doktor İbrahim Şevki. Anılarım, kendisi tarafından tercüme edilerek önce tefrika halinde, 1885 yılında da Ahmed Midhat Efendi’nin Mukaddime’si ve Hüviyet başlığıyla kitap olarak yayınlanmıştır. Sesini, sınırları ve dilleri aşarak iki yüzyıla yayılacak şekilde duyuran Alexina B.’nin öyküsünü bu eşsiz edisyonla sunabilmenin kıvancını yaşıyoruz.

Herculine Barbin Namıdiğer Alexina B. Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.