sadsad x
asdasd

Hayvancılık Etrafında Gelişen Silifke Yöresi Dokuma Kültürü

Gece Akademi
24,00 TL
14,88 TL
%38 indirim
Kazancınız
:
9,12 TL
Hayvancılık Etrafında Gelişen Silifke Yöresi Dokuma Kültürü Hakkında Bilgiler
Türü: Gezi ve Rehber Referans Kitapları
Sayfa Sayısı: 142
ISBN: 9786052887684
Kapak: Ciltsiz
Şerife Seher Erol Çalışkan
Şerife Seher Erol Çalışkan
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Hayvancılık Etrafında Gelişen Silifke Yöresi Dokuma Kültürü Kısa Özet

    Mersin iline bağlı Silifke ilçesi hem tarihi hem coğrafi açıdan birçok özelliğe sahip bir ilçedir. Sırtını Toros Dağları’na yaslayan ilçe, Türklerin Anadolu’ya ilk gelmeye başladıkları dönemden günümüze kadar Yörük Türkmen obalarının yurdu haline gelmiştir.

    Korunaklı konumu, hayvancılığa elverişli iklim ve bitki örtüsü ile Yörük Türkmenlerin yurdu haline gelen ilçede hayvancılık etrafında çok zengin bir dokumacılık kültürü meydana gelmiştir. Ancak değişen sosyo-ekonomik şartlar sebebiyle bu kültür günümüzde büyük bir erozyona uğramaktadır. Kaybetmeye başladığımız bu zengin ata kültürümüzü kayıt altına alıp Halk Bilimin ışığı altında incelemek gerektiğine kanaat getirdiğimiz dönemde *Mersin-Silifke İlçesi’nde Hayvancılık Etrafında Gelişen Dokumacılık Kültürünün Derlenmesi ve Halk Bilimsel Açıdan İncelenmesi* adlı bir proje hazırlayıp TÜBİTAK’a sunduk. Türkiye’nin en güzide bilim kuruluşlarının başında gelen TÜBİTAK, projemizi destekleme kararı aldı ve TÜBİTAK’ın sunduğu destek ile projemizi tamamlayarak elinizdeki kitabı sizlere ulaştırdık. Kitapta Silifke Yöresinde hayvancılık etrafında gelişen dokumaların yapımı, kullanılan araç gereçler, dokumalarla ilgili genel algı, kullanılan motifler ve dokumaların halkın günlük hayatındaki işlevleri incelenmiştir.

    Bu çalışmanın kültürümüze ve bilim dünyamıza katkı sunması, bundan sonra yapılacak çalışmalara kaynak teşkil etmesi en büyük temennimizdir.

Hayvancılık Etrafında Gelişen Silifke Yöresi Dokuma Kültürü Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.