Hayat ve Toplum Üstüne Düşünceler

Bilge Kültür Sanat

Nicolas De Chamfort

125,00 TL
95,00 TL
%24 indirim
Kazancınız
:
30,00 TL
Hayat ve Toplum Üstüne Düşünceler Hakkında Bilgiler
Türü: Denemeler
Sayfa Sayısı: 304
ISBN: 9786059521529
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2017
Nicolas De Chamfort
Nicolas De Chamfort
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Hayat ve Toplum Üstüne Düşünceler Kısa Özet

    Chamfort, Fransa’nın devrim öncesi yıllarını, *Eski Rejim*i, içerden ve dikkatle gözlemleyen, hem siyasal ve hukuksal yapıyı, hem de toplumu, en ağır şekilde hicveden bir gözlemci. Hayat ve Toplum Üstüne Düşünceler’de yazar, en radikal anlamıyla bir toplum, uygarlık ve ahlak eleştirisi yapıyor. Bu niteliğiyle Fransız aydınları arasında kendine özgü bir yere oturan yazarın aforizma ve anekdot formundaki bu eseri bize zaman zaman Montaigne’i hatırlatacak, bazen de Camus’yü çağrıştıracak.

    Aforizma zor bir tür; kıssadan hisse çıkarma amaçlı yazılıyor. Tek atımlık barut gibi. Sözcüklerin iyi seçilmesi önemli. Karşıt görüşlerin gözetilmesi, denge tutturulması önemli. Chamfort bu anlamda türün en başarılı ve özgün örneklerinden birini veriyor. Chamfort’un Düşünceler’inde sadece aforizmalar yok, anekdotlar da var. Aforizma ustası olarak yazar, çoğunlukla kural koymak, bütün bağlamlar için geçerli savlar, tezler üretmek çabasında. Chamfort, anekdotlarında ise XVIII. yüzyıl sonu Fransız toplumuna ayna tutuyor. Bu ayna, gerçeği çarpıtmadan, olduğu gibi yansıtıyor.

    Yazar, bir tarihçi titizliğiyle öykünün bağlamına sadık kalıyor ve bazen çok ilginç ayrıntılar veriyor. Genel geçer bir formül oluşturmak yerine, var olan durumu saptayarak, okuru konu hakkında düşünmeye sevk ediyor. Okur, bu eserde Fransız edebiyatının en özgün yazarlarından biriyle tanışırken hem hayat ve toplum üstüne yeniden düşünmek, hem de dönemin Fransız toplumuna içerden bakmak fırsatını bulacaktır.

  • 2. Hamur

Hayat ve Toplum Üstüne Düşünceler Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.