Hava Savaşı ve Edebiyat

Can Yayınları

W. G. Sebald

110,00 TL
71,50 TL
%35 indirim
Kazancınız
:
38,50 TL
Hava Savaşı ve Edebiyat Hakkında Bilgiler
Türü: Denemeler
Sayfa Sayısı: 152
ISBN: 9789750732225
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2016
W. G. Sebald
W. G. Sebald
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Hava Savaşı ve Edebiyat Kısa Özet

    Hava Savaşı ve Edebiyat, W.G. Sebald’in 1997’de Zürih Üniversitesi’nde verdiği derslerden bir kesiti yansıtıyor. Müttefik Devletler’in İkinci Dünya Savaşı’nı sonlandırmak üzere, Alman kentleri ile sivil halkı yok etmeye yönelik giriştiği stratejik bombardıman sürecinin, Alman ulusunda yarattığı travmanın etkisini irdeleyen derslerdir bunlar. Zürih derslerinde Sebald, bu imha operasyonunun savaş sonrası edebiyatta niçin yeterince işlenmediği, dahası Alman ulusunun kolektif hafızasında niçin yer etmediği gibi sorulara cevap ararken, Alman ulusunun kendine dair algısının İkinci Dünya Savaşı sonrasında nasıl yön değiştirebildiğini enine boyuna tartışıyor.

    Hava Savaşı ve Edebiyat, Müttefikler’in imha operasyonunda deyiş yerindeyse dengeleyici bir unsur bulan, Nazizmin savaş suçlarındaki kolektif sorumluluğunu bu yıkım harekâtıyla üzerinden atan yeni bir kimlik algısına işaret ediyor.

    Sebald’in bu yeni Alman kimliğiyle ilintili olarak, yazar Alfred Andersch üzerine bir makalesini de kitaba eklediği Hava Savaşı ve Edebiyat, unutmak ve hatırlamak üzerine küçük ama büyük bir kitap.

  • 2. Hamur

Hava Savaşı ve Edebiyat Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.