sadsad x
asdasd
18,00 TL
12,60 TL
%30 indirim
Kazancınız
:
5,40 TL
Hasan ve Muaviye Hakkında Bilgiler
Türü: Diğer
Sayfa Sayısı: 176
ISBN: 9786059281249
Kapak: Ciltsiz
Mehmet Azimli
Mehmet Azimli
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Hasan ve Muaviye Kısa Özet

    Hz. Hasan İslam tarihinde polemiklerin konusu olan şahıslardan biridir. Bir yıla varmayan kısa bir halifelik dönemi geçirmesine rağmen yaşadığı problemler ve verdiği kararlar sonraki yüzyıllara tesir etmiştir. Şia onu 12 İmam’ın ikincisi olarak Hz. Ali’den sonra zikrederken, Sünni dünya ise V. Raşit halife olarak tanır.
    Muaviye ne tarihin en büyük zalimidir ne de sahabi olduğu için dokunulmaz, yanılmaz biri olabilir. Onun yaptığı zulümler, hilekarlıklar ve yağmalar tarihen sabittir. Ancak onu bütün kötülüklerin merkezine oturtmak ne kadar yanlış ise, tam tersine onun sahabi olduğu için yanlış yapsa da kurtulduğunu söyleyebilmek, yaptığı her eylemi onaylamak veya bir kılıf bularak savunmak da doğru değildir.

    Esasen tarih fotoğraf çekmektir. Doğrusunu eğrisini düzeltmeye çalışırsak tarihe tabir yerindeyse fotoshop veya rotüş yapmış oluruz. Bu durumda tarihi doğru anlatmış da olmayız ve sonuçta bu şekildeki bir tarihten ibret de alınamaz. Müslümanların tarihini etkileyen ve yönlendiren bu dönemi iyi anlamak gerekir. Çünkü bu dönemden sonra Müslüman kimliği yerine mezhebi kimlik geldi ve gerçek tarihi tablo tahrif oldu.

Hasan ve Muaviye Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.