80,00 TL
62,40 TL
%22 indirim
Kazancınız
:
17,60 TL
Halk Şiirinden Seçmeler Hakkında Bilgiler
Türü: Türk Edebiyatı Romanları
Sayfa Sayısı: 336
ISBN: 9789753388160
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2018
Ali Berat Alptekin
Ali Berat Alptekin
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Halk Şiirinden Seçmeler Kısa Özet

  İnsanların, zaman olur gönüllerinde fırtınalar kopar, bir şeyler söylemek isterler, fakat bir türlü dile getiremezler. Zaman olur o fırtınaları şiire dönüştürürler. Eğer dönüştürememişlerse o zaman onların imdadına başka birilerinin sözleri yetişir. Biz o kişilere bazen âşık bazen de şair diyoruz. Gün olmuş ilimsiz şiiri temelsiz duvara benzetmişiz; gün olmuş şiir; musiki, his ve hayalin birleşimi demişiz; gün olmuş… şairleri haykırmayan bir millet, sevenleri toprak olmuş öksüz çocuk gibidir demişiz. Ancak son zamanlarda bu duygularımızı gencinden yaşlısına kadar birer birer kaybetmişiz Bir zamanlar onlarca âşık ve şairin şiirlerini ezbere bilirken, bugün onları kağıttan bile okumaz hâle gelmişiz. İşte âşık şiirimizin dünü ve bugününün az da olsa hatırlanabilmesi için elinizdeki antoloji hazırlandı.

  Bu antolojide sadece saz şiiri değil, halk şiirinin anonim olan türlerinden, dinî tasavvufî Türk halk şiirine kadar onlarca örnek metni bulabileceksiniz.

  Yayınevi ve yazarlar olarak burada özellikle genç öğrencilerimize tavsiyemiz olacaktır:
  Bellekleriniz bu kitaptaki örneklere açık olmalıdır; onlardan beğendiğiniz örnekleri ezberlemelisiniz. Böylece yeri gelince dağarcığınızdaki bu zenginliklerden çevrenizdekilerin de yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Bu şiirler bizim gerçek edebiyatımızdır, bizim olan edebiyatımızdır: Türk’ün Türkçe kokan edebiyatıdır. Beğenerek okuyacağınıza inanıyoruz

 • 2. Hamur

Halk Şiirinden Seçmeler Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.