sadsad x
asdasd
30,00 TL
21,00 TL
%30 indirim
Kazancınız
:
9,00 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Halk Eğitiminde Cami Dersleri Hakkında Bilgiler
Türü: İslam Eğitimi Kitapları
Sayfa Sayısı: 174
ISBN: 9786054194148
Kapak: Ciltsiz
M. Mahmud Mütevelli
M. Mahmud Mütevelli
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Halk Eğitiminde Cami Dersleri Kısa Özet

  İslamda camileri eğitim ve öğretim yeri olarak ilme açan ilk kişi Hz. Peygamber (s.a.v)dir. Mescid-i Nebevi de kurulan ilim meclislerine ders verir ve bazı sahabiler de kendisine yardımcı olurdu. Camilerde, Kurân okunur, okutulurdu. Rasulullahın hadisleri okunur, fıkıh, tefsir ve diğer ilimler öğretilirdi. Camilerde eğitim ve öğretimi ilk başlatan Rasulullahtır.

  Hz. Peygamber, bir gün Mescid-i Nebevi de iki meclis (halka) gördü. Onlardan biri Allaha dua ediyor ve bazı taleplerde bulunuyordu. Diğeri ise fıkıh öğreniyor ve öğretiyorlardı. Hz. Peygamber (s.a.v): Her iki meclis de hayr üzeredir, fakat biri diğerinden daha üstündür. Şunlar Allaha dua ediyor ve bazı şeyler istiyorlar. Allah dilerse istediklerini onlara verir, dilerse vermez. Şuradakiler ilim öğreniyor ve öğretiyorlar. Ben ancak ve ancak muallim olarak gönderildim. buyurdu. Sonra da onlara yönelip yanlarına oturdu. İlimle meşgul olanların yanına oturması Asr-ı Saadette mescidin eğitim ve öğretim alanındaki fonksiyonunu göstermeye yeterlidir.

  Daha sonra bu sünneti ashabtan bazı sahabeler devam ettirdi. Pek çok sahabenin ders halkaları bulunmaktaydı.

  Bu kitapta başlangıcından bu yana camilerin fonksiyonuna genel bakış içinde halk eğitiminde câmi derslerinin önemi, derslerin hazırlanması, cemaatin ve imamın sorumlulukları ele alınmaktadır.

Halk Eğitiminde Cami Dersleri Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.