Hadis ve Sünnet Kültürü Üzerine Yazılar

Eski Yeni Yayınları

İlyas Canikli

160,00 TL
120,00 TL
%25 indirim
Kazancınız
:
40,00 TL
Hadis ve Sünnet Kültürü Üzerine Yazılar Hakkında Bilgiler
Türü: Genel İslam Kitapları
Sayfa Sayısı: 238
ISBN: 9786256781405
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2024
İlyas Canikli
İlyas Canikli
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Hadis ve Sünnet Kültürü Üzerine Yazılar Kısa Özet

    Hz. Peygamber’in sözlerini içeren hadislerin İslâm ku¨ltu¨ru¨nde ve Mu¨slu¨manlar nazarında çok önemli bir yeri olduğu aşikârdır. Aslında hadisin bu denli önemli olması Kur’an ve son
    Peygamber Hz. Muhammed’in evrensel nitelikte olması ile yakından ilgilidir. Onun sözlerinin bu¨tu¨n çağlarda dinin anlaşılmasındaki yeri ise Kur’an ve Hz. Peygamber ilişkisinin su¨rekliliğinin bir sonucudur. Kur’an’a göre, gu¨nu¨mu¨z insanının önem vermesi ve dikkate alması gereken temel mesele Hz. Peygamber’in Mu¨slu¨manlar için uyması gereken gu¨zel bir örnek olduğudur. Bu noktada inanan bir kimse için herhangi bir fikir ayrılığı söz konusu olmasa da onun hangi davranışlarının örnek alınması gerektiği hususunda bazı yanlışlıklar yapılmaktadır. “Âlemlere rahmet olarak gönderilen” Hz. Peygamberin dindeki konumunun geçmişte olduğu gibi kıyamete kadar devam edeceği şu¨phesizdir. Dolayısı ile temel referansı Kur’an olan Hz. Peygamber’in Kur’an’ın uygulanmasına ve anlaşılmasına yönelik çabalarını ifade eden hadislerin gu¨nu¨mu¨z insanı tarafından onun misyonuna uygun bir şekilde öğrenilmesi, anlaşılması ve sonuçta nebevî ku¨ltu¨ru¨n oluşması açısından önem taşımaktadır.
    Farklı konulardan oluşan bu kitabın, değişik seviye ve yaş gruplarının Hz. Peygamber’in su¨nnet ku¨ltu¨ru¨nu¨n kapsamı hakkında daha bilinçli hale gelmesinde rol oynayacağı muhakkaktır. Bu amaca yönelik olarak kitapta bireysel, toplumsal ve evrensel hayata dair hadis tarihi ve hadis ku¨ltu¨ru¨nu¨ içeren konuları bulmak mu¨mku¨ndu¨r.

  • 2. Hamur

Hadis ve Sünnet Kültürü Üzerine Yazılar Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.