sadsad x
asdasd
120,00 TL
84,00 TL
%30 indirim
Kazancınız
:
36,00 TL
Hadis Istılahları Sözlüğü Hakkında Bilgiler
Türü: Kuran ve Kuran Üzerine Kitaplar
Sayfa Sayısı: 427
ISBN: 9789755482392
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2016
Abdullah Aydınlı
Abdullah Aydınlı
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Hadis Istılahları Sözlüğü Kısa Özet

  Istılahlar, ilim dallarının ayrılmaz parçalarıdır. İlim dalının mensupları kendilerini onlarla kısa yoldan ifade ederler. Bunun için büyük öneme sahiptirler. Hadis ilmi için de, tabii olarak aynı durum söz konusudur. Bu ilim dalının diğer ilimlerle ilgisi düşünüldüğünde onda, konunun daha geniş boyutlara sahip olduğu söylenebilir.

  Hadis sözlükleri, garibu`l-hadis isimli çalışmalarla 3./9. asrın başlarına kadar varan uzun bir geçmişe sahip olmakla beraber, hadis ıstılah sözlükleri böyle değildir. Bu türde ilk çalışma, bildiğimiz kadarıyla, Hamid b. Yusuf el-Bandırmavî (ö. 1172 h) tarafından on sekiz hadis usulüne dayanılarak hazırlanan `Ukudu`d-durer fî hudûdi ilmi`l-eser`dir.

  Çağdaş hadis alimlerinden Prof. Dr. Nureddin Itr`ın birkaç klasik eseri esas alarak yazdığı Mu`cemu`l-Mustalahati`l-Hadisiyye (Dımaşk 1396) adlı çalışmasının ardından, dilimiz `zeban-ı azbu`l-beyan-ı Türki`de ilk hadis ıstılahı sözlüğünü Hadis Istılahları (Ankara 1980) adıyla Prof. Dr. Talat Koçyiğit yazmıştır.

  Türkçemizdeki ikinci çalışma, takdim sadedinde olduğumuz eserin ilk baskısı olarak yayımlanan Hadis Istılahları Sözlüğüdür, (istanbul 1987)

 • 2. Hamur

Hadis Istılahları Sözlüğü Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.