sadsad x
asdasd
20,00 TL
16,00 TL
%20 indirim
Kazancınız
:
4,00 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Hacı Bayram-ı Veli Şerhi Hakkında Bilgiler
Türü: Şiir Kitapları
Sayfa Sayısı: 96
ISBN: 9786059559812
Kapak: Ciltsiz
Üsküdarlı Abdülhay Celveti
Üsküdarlı Abdülhay Celveti
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Hacı Bayram-ı Veli Şerhi Kısa Özet

  Nagehan ol şare vardım
  Ol şarı yapılır gördüm
  Ben dahî bile yapıldım
  Taş toprak arasında
   
  Şakirdleri taş yonarlar
  Yonub üstada sunarlar
  Allah’ın ismin anarlar
  Ol taşın her paresinde

  Hacı Bayram-ı Velî

  Abdülhay Efendi, 17. asrın ikinci yarısında yaşayan Azîz Mahmud Hüdayî Hazretlerinin silsilesinden yetişmiş Celvetî şeyhlerindendir. Edirne’de dünyaya gelmiş, Üsküdar’da yaşamış ve yine burada vefat etmiştir. 1691’de Selâmî Ali Efendi’nin vefatı üzerine Üsküdar’daki Azîz Mahmûd Hüdayî Efendi Dergahı şeyhliğine tayin edilmiş, vefatına kadar (M. 1705) bu makamdaki görevine devam etmiştir.

  Bu kitapçık iki bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde yeni bilgiler ışığında Üsküdar’ın manevî mimârlarından biri olan Abdülhay Celvetî Hazretleri’nin hayatı ve eserleri, ikinci bölümde ise yine Abdülhay Efendi’nin *Şerh-i Hacı Bayram-ı Velî* adlı risâlesinin tahlili, çeviri metni ve tıpkıbasımına yer verilmiştir.

  Celvetiyye’nin kurucu pîri olan Azîz Mahmûd Hüdayî’nin silsilesinin Hacı Bayram-ı Velî’ye dayandığı göz önünde bulundurulursa bu nutk-ı şerîf ve şerhinin Celvetîler ve Bayramîler indindeki değeri de kendiliğinden anlaşılacaktır. Bu mütevazi eserin Abdülhay Celvetî, Hâcı Bayram-ı Velî ve İslam tasavvuf tarihi araştırmalarına taze bir nefes olması niyâzıyla…

Hacı Bayram-ı Veli Şerhi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.