sadsad x
asdasd

Gürcü Türkolojisinin Kurucusu : Sergi Cikia

Palet Yayınları

İa Duduçava

45,00 TL
30,15 TL
%33 indirim
Kazancınız
:
14,85 TL
Gürcü Türkolojisinin Kurucusu : Sergi Cikia Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Ülke Edebiyatları Kitapları
Sayfa Sayısı: 131
ISBN: 3990000026125
Kapak: Ciltsiz
İa Duduçava
İa Duduçava
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Gürcü Türkolojisinin Kurucusu : Sergi Cikia Kısa Özet

  Gürcistan`daki Türkoloji çalışmalarının temeli, 20. yüzyılın ilk çeyreğinde İstanbul Üniversitesi`nin başını çektiği Türkiye Türkoloji ekolü ile St. Petersburg Devlet Üniversitesi`nin önemli rol oynadığı Sovyet Türkoloji ekolünün deneyimleri üzerine inşa edilmiştir. 1920`lerin son yıllarını (1927- 1929) Türkiye; 1930`lu yılların ilk yarısını (1929-1936) da Rusya Türkoloji çevrelerinde geçiren akademik Sergi Cikia, söz konusu dönemlerde Türkoloji alanında elde ettiği edinimleri Gürcistan`da Türkoloji`nin inşasında kullanmıştır.

  Sergi Cikia`nın Gürcistan Türkoloji`sinde temellerini attığı geniş yelpazeli akademik çalışmalar ve daha sonra öğrencilerine değişik alanlarda yaptırdığı makale çalışmaları, tezler...vd. akademik uğraşılar söz konusu dönemde Gürcistan Türkolojisi`nin kendisine seçtiği çalışma alanlarının "okunmasına" olanak tanımaktadır.

  Çarlık, Sovyet ve Bağımsızlık olmak üzere ülkesinde 3 değişik rejim şekline tanıklık eden S. Cikia`nın Biyo- Bibliyografyasın`ı önemli kılan unsur, kitaptaki çalışmalar tematik ve kronolojik olarak "okunduğun"da şu 4 ana eksenin öne çıkıyor olmasıdır.

  a. Gürcistan Türkolojisi`nden beklenen işlev,

  b.Gürcistan Türkolojisi`nin hedef coğrafyası,

  c.Gürcistan Türkolojisi`nin birincil konuları,

  d.Sovyetlerdeki Türkolojilerle Gürcistan Türkolojisi`nin koşutlukları, ayrılıkları.

  Çalışma ayrıca, Cikia`nın sağlığındaki Türkolojinin durumuyla ölümünden sonraki Gürcü üniversitelerindeki Türkolojilerin konu, alan, işlev açısından konumlarının karşılaştırılmasına olanak sağlayacak verileri içermesi açısından da anlamlıdır.

Gürcü Türkolojisinin Kurucusu : Sergi Cikia Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.