sadsad x
asdasd

Gürcü Türkolojisinin Kurucusu : Sergi Cikia

Palet Yayınları

İa Duduçava

20,00 TL
14,00 TL
%30 indirim
Kazancınız
:
6,00 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Gürcü Türkolojisinin Kurucusu : Sergi Cikia Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Ülke Edebiyatları Kitapları
Sayfa Sayısı: 131
ISBN: 3990000026125
Kapak: Ciltsiz
İa Duduçava
İa Duduçava
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Gürcü Türkolojisinin Kurucusu : Sergi Cikia Kısa Özet

  Gürcistan'daki Türkoloji çalışmalarının temeli, 20. yüzyılın ilk çeyreğinde İstanbul Üniversitesi'nin başını çektiği Türkiye Türkoloji ekolü ile St. Petersburg Devlet Üniversitesi'nin önemli rol oynadığı Sovyet Türkoloji ekolünün deneyimleri üzerine inşa edilmiştir. 1920'lerin son yıllarını (1927- 1929) Türkiye; 1930'lu yılların ilk yarısını (1929-1936) da Rusya Türkoloji çevrelerinde geçiren akademik Sergi Cikia, söz konusu dönemlerde Türkoloji alanında elde ettiği edinimleri Gürcistan'da Türkoloji'nin inşasında kullanmıştır.

  Sergi Cikia'nın Gürcistan Türkoloji'sinde temellerini attığı geniş yelpazeli akademik çalışmalar ve daha sonra öğrencilerine değişik alanlarda yaptırdığı makale çalışmaları, tezler...vd. akademik uğraşılar söz konusu dönemde Gürcistan Türkolojisi'nin kendisine seçtiği çalışma alanlarının "okunmasına" olanak tanımaktadır.

  Çarlık, Sovyet ve Bağımsızlık olmak üzere ülkesinde 3 değişik rejim şekline tanıklık eden S. Cikia'nın Biyo- Bibliyografyasın'ı önemli kılan unsur, kitaptaki çalışmalar tematik ve kronolojik olarak "okunduğun"da şu 4 ana eksenin öne çıkıyor olmasıdır.

  a. Gürcistan Türkolojisi'nden beklenen işlev,

  b.Gürcistan Türkolojisi'nin hedef coğrafyası,

  c.Gürcistan Türkolojisi'nin birincil konuları,

  d.Sovyetlerdeki Türkolojilerle Gürcistan Türkolojisi'nin koşutlukları, ayrılıkları.

  Çalışma ayrıca, Cikia'nın sağlığındaki Türkolojinin durumuyla ölümünden sonraki Gürcü üniversitelerindeki Türkolojilerin konu, alan, işlev açısından konumlarının karşılaştırılmasına olanak sağlayacak verileri içermesi açısından da anlamlıdır.

Gürcü Türkolojisinin Kurucusu : Sergi Cikia Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.