195,00 TL
150,15 TL
%23 indirim
Kazancınız
:
44,85 TL
Gülzar-ı Na`im Hakkında Bilgiler
Türü: Araştıma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 220
ISBN: 9786054907601
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2015
İsmail Na’im Efendi
İsmail Na’im Efendi
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Gülzar-ı Na`im Kısa Özet

    Klasik Türk şiirinin 17. yüzyıl şairlerinden olan Na’im, Üsküdar’da doğmuştur. Medrese tahsili gören şair, doğduğu yerde uzun yıllar mahkeme katipliği ve müderrislik yapmıştır. Üsküdar’da H.1106/M. 1694’te vefat eden Na’im’in Divan ve Gülzar-ı Na’im mesnevisi olmak üzere iki eseri bilinmektedir. Bu çalışmada, Na’im’in hayatı, edebi kişiliği, Gülzar-ı Na’im mesnevisinin metni ve incelemesi ile edebiyat tarihimizdeki yerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.

    Bu eser üç ana bölümden oluşmuştur. 1. Bölüm’de, Na’im’in hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında kaynakların verdiği bilgiler bir araya getirilmiştir. 2. Bölüm’de, Gülzar-ı Na’im’in dil özellikleri, adlandırılması, yazılış sebebi, yazılış tarihi, nazım şekilleri, beyit sayısı, vezni ve kafiyesi gibi genel özellikleri incelenmiştir.

    3. Bölüm’de, Gülzar-ı Na’im’in muhtevası üzerinde ayrıntılı olarak durulmuştur. Tahkiyevi bir metin olan mesnevinin geniş özeti verilmiştir. Hikayeni kaynağı, yer ve zamanı, kişileri, tasvirleri ve mesajları eserden hareketle belirlenmiştir. Hikayenin uygun bir yerinde yazılan hacimli sakiname de özetlenmiş ve Riyazi’nin sakinamesiyle karşılaştırılmıştır. Mesnevinin uzun sayılabilecek giriş ve bitiş bölümlerinin içerikleri de gerekli incelemelerle aktarılmıştır.

  • 1. Hamur

Gülzar-ı Na`im Hakkında Yorumlar