279,00 TL
167,40 TL
%40 indirim
Kazancınız
:
111,60 TL
Göl İnsanları Hakkında Bilgiler
Türü: Roman
Sayfa Sayısı: 360
ISBN: 9786256999183
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2022
satis-icon
Satış Rakamları 111 adet satılmıştır.
Kemal Tahir
Kemal Tahir
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Göl İnsanları Kısa Özet

  “Edebiyatta bitaraf olan, yalnız kalem ve kağıttır. İnsanı sevmek, hiçbir mana ifade etmez. Döğu¨şen insanlardan bir tarafı seveceksin. ‘Sınıfların mu¨cadelesi’ ve ‘insanın tabiatıyla mu¨cadelesi’ diye iki bu¨yu¨k kavganın içindesin. Kurşun kalemde kemiklerim, stilomda kanım var.”

  Kemal Tahir, romanlarında olduğu gibi öyku¨lerinde de tarih ve toplumun ku¨ltu¨rel birikimine dayanan, “kurtarıcı unsur” olarak nitelediği, yerli ve çok yönlu¨ bir gerçekçiliğin peşindedir. Onun için; marazlarıyla, erdemleriyle, alışkanlıklarıyla, âdetleriyle; özellikle de milletin du¨nya göru¨şu¨ olarak tanımladığı diliyle Göl İnsanları’nı ve/veya Tu¨rk köylu¨su¨nu¨ anlamak; Tu¨rkiye’yi anlamak demektir.

  Tu¨rk insanını çözu¨mleme çabasının olağanu¨stu¨ u¨ru¨nleri olan bu öyku¨ler, Kemal Tahir’in özellikle Çankırı, Çorum ve Kırşehir Cezaevlerinde Anadolu insanıyla karşılaşmalarının ilk sonuçlarıdır, denilebilir. Cezaevi deneyimi onu Anadolu’nun çıplak, yalınkat gerçeğiyle karşılaştırmış, böylece edebiyat onun “mu¨cadele silahı” haline gelmeye başlamıştır.

  Göl İnsanları’nda “Çoban Ali”, “Kondurma Siyaseti”, “Arabacı”, “Nam Uğruna” gibi öyku¨leriyle Anadolu’daki farklı toplumsal kesimlerin hayata ve du¨nyaya bakışını hayranlık uyandıran bir isabet ve nesnellikle yansıtan Kemal Tahir, aslında edebiyattaki kavgasını ve yazılacak şaheserlerini de haber vermiş gibidir. Nitekim onun öyku¨lerinin ilk okuru sayılan Nâzım Hikmet şöyle yazmaktan kendini alamamıştı:

  “Çok yu¨ksek bir yere çıkıp haykırmak istiyorum: ‘Şu Göl İnsanları hikayelerini yazanı biliyor musunuz? O daha ne gu¨zel şeyler yazacaktır.’”

 • 2. Hamur

Göl İnsanları Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.