Göksenin - Hava Harb Okulu Kültür Yıllığı 1968

Kültürkent Kuledibi Yayınları

Kolektif

95,00 TL
72,20 TL
%24 indirim
Kazancınız
:
22,80 TL
Göksenin - Hava Harb Okulu Kültür Yıllığı 1968 Hakkında Bilgiler
Türü: Anı Mektup ve Günlük Kitapları
Sayfa Sayısı: 207
ISBN: 9786055014155
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2014
Kolektif
Kolektif
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Göksenin - Hava Harb Okulu Kültür Yıllığı 1968 Kısa Özet

  Bu kitap bir "tıpkıbasım"dır. 1968 Yılı Hava Harp Okulu mezunlarına bir "subaylık" armağanı olarak hazırlanmıştır. 1968 ve 1969 Hava Harp Okulu Devreleri`nin yazın ve düşünsel çalışmalarından oluşan bir derlemedir.

  Göksenin, Silahlı Kuvvetler Tarihi`nin ilk ve son örneğidir. Tertemiz, yasal, açık bir Harbiyeli eylemidir. Kitabın basım ücreti bile öğrenciler tarafından karşılanmıştır. Ancak kitabın "masum ve delikanlı" içeriğinin, 68 Kuşağı`nın anti-emperyalist söylemiyle örtüşmesi, egemenleri telaşlandırmış; gerici basının büyük saldırılarına, üst komuta kademesinin uzun sorgulamalarına konu olmuş, cezalar kesilmiştir. Denizcilerin ünlü 69 Subay Bildirisi, bu kitabı ve içeriğini savunmak üzere yapılmış devrimci bir dayanışma eylemidir.

  Onca yıl sonra Göksenin`i yeniden basmamızı gerektiren iki neden var. İlki, 68 ve 69 devresi emekli subaylarından, sicilen emekli edilmişlerden ve ayrılanlardan gelen istekler! İkincisi ve önemlisi ise şudur;

  Bu çalışma yakın dönem tarih araştırmalarında yeterince bilinmeyen bir yerde kalmış, toplumsal belleğe bir kaynak olarak girememiştir. 68 Gençliği, genelde üniversiteli sivil gençliğin üzerinden değerlendirilmiş, Silahlı Kuvvetlerdeki anti-emperyalist devrimci bilinç ve birikim önemsenmemiştir. Silahlı Kuvvetlerde ardı ardına yapılan kıyımların, genç subay tasfiyelerinin de gerçek anlamı ortaya çıkmamıştır.

  Göksenin ve onun etrafında gelişen olaylar, yakın tarihi daha kapsamlı anlamak isteyenler için önemli bir kaynaktır. Ve aynı anda, anti-emperyalist bilince sahip çıkan kuşakların hatırlanmasıdır.

  Göksenin`in bu basımı, 68 Hava Harp Okulu`ndan en parlak öğrencisi olarak mezun olduktan sonra Kızıldere olaylarına ON`larla birlikte katılan ve çatışmadan sağ çıktığı halde olay yerinde "infaz" edilerek katledilen Hv. Tğm. Saffet Alp`in ölümsüz anısına armağan edilmiştir.

 • 2. Hamur

Göksenin - Hava Harb Okulu Kültür Yıllığı 1968 Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.