125,00 TL
81,25 TL
%35 indirim
Kazancınız
:
43,75 TL
Gazneliler Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 208
ISBN: 9789752430051
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2017
satis-icon
Satış Rakamları 134 adet satılmıştır.
Muhammed bin Havendşah bin Mahmud Mirhand
Muhammed bin Havendşah bin Mahmud Mirhand
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Gazneliler Kısa Özet

    963-1187 yılları arasında Afganistan’dan kuzey Hindistan’a, Horasan’dan ve Maveraünnehr’e kadar uzanan geniş sahada hüküm süren Gazneliler, sadece siyasi ve askeri faaliyetleriyle değil, hem hakim oldukları bölgelerde, bilhassa Hindistan coğrafyasında İslam’ın yayılmasına, hem de oluşturdukları kültürel ve medeni müesseselerle Türk-İslam kültür ve medeniyetinin gelişmesine büyük katkıda bulunmuşlardır.

    Gazneliler Devleti’nin kurucusu olarak kabul edilen Alptegin, Samani emiri Ahmed b. İsmail tarafından satın alınan Türk kökenli bir gulamdı. İyi bir eğitim almış ve kısa sürede temayüz ederek önemli görevlere yükselmişti. Ancak Samani tahtında meydana gelen hükümdar değişikliklerine müdahale edebilecek derecede etkin bir güce ulaşan Alptegin’in bu nüfuzu, bir müddet sonra onu merkezi otorite ile karşı karşıya getirdi. Samanoğulları hizmetinden ayrıldı ve Gazne’ye giderek burada bir devlet kurdu. Alptegin’in köle pazarında başlayan hikayesi, hakim olduğu coğrafyada günümüze kadar etkisi silinmeyen bir devletin, Gazneliler Devleti’nin kurucusu olarak son buldu.

    Elinizdeki bu çalışma gerek Türk tarihinin, gerekse İslam tarihinin unutulmaya yüz tutmuş önemli bir devrine, Gazneliler dönemine ışık tutuyor.

  • 2. Hamur

Gazneliler Hakkında Yorumlar