Gavur Memet Kırmızı Horoz Meyhanesi

Akıl Fikir Yayınları

Ziya Şakir

200,00 TL
156,00 TL
%22 indirim
Kazancınız
:
44,00 TL
Gavur Memet Kırmızı Horoz Meyhanesi Hakkında Bilgiler
Türü: Roman
Sayfa Sayısı: 302
ISBN: 9786257433907
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2021
satis-icon
Satış Rakamları 1 adet satılmıştır.
Ziya Şakir
Ziya Şakir
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Gavur Memet Kırmızı Horoz Meyhanesi Kısa Özet

  Gavur Memet kimdir? Aslen Bitlislidir. Küçük yaşta Sinop’a hicret etmiştir. 1327 Hicri (1909 Miladi) senesinde Sinop’ta vefat etmiştir. Gençlik ve çalışma dönemi İstanbul’da özellikle Galata bölgesiydi.

  Osmanlı devletinin eski dönemlerinde zabıta kuvvetini, Ases ve Böcek denilen yeniçeri sınıfları sağlıyorken Yeniçerilik kaldırıldıktan sonra İstanbul asayişi için Nizam-ı Cedit ismiyle kurulan piyade sınıfı görevlendirildi. Kolluk adı verilen karakollara bu askerler yerleştirildi.

  Avrupa’da olan jandarma’ya benzer şekilde bizde de Zaptiye sınıfı tesis edildi. Resmi inzibat kuvveti olarak görev yapan bu kuvvet, eğitimsiz insanlardan oluşuyordu ve asayişi sağlamada başarılı olamadılar. Bunun üzerine iyi eğitim almış kişilerin seçildiği *Teftiş* (polis komiserleri) ve bunların emrinde gözü açık zaptiye neferlerinden oluşan *tebdil*( sivil polis) olarak görevlendirilecek memuriyetler kuruldu. Tebdiller küçük gruplara bölünmüşlerdi. Bu grupların amirlerine, *tebdil kolbaşısı* deniliyordu. Gavur Memet, Aman Ali, Abanoz Hasan, Arabacı Süleyman gibi kolbaşılar en azılı canileri bile düşündürecek kadar şöhret kazanmış, cesaret ve zeka sahibi tebdillerdi. Ama bunların arasında Gavur Memet’in şöhreti, hepsini bastırmıştı. Cesareti, pervasızlığı kadar milliyet aşkına da malik olan Gavur Memet kendi yurdunda zorbalık gösteren yabancı serserilere aman vermiyor, kendisini aralarına almak isteyen Galata çetelerinin teklif ettikleri menfaatleri, milli taassubu nedeniyle elinin tersiyle itiyordu. Gavur Memet, bir yazarın hayalinden ürettiği, tasarladığı bir kahraman değildi. Sherlock Holmes, Arsen Lüpen, Nik Karter vesaire gibi polis romanlarında isimleri geçen kahramanlar, hayali birer şahsiyettir. Lâkin Gavur Memet, böyle değildir. O, Sultan Hamid devrinin ilk zamanlarında yaşamış olan meşhur bir polis hafiyesidir ve Türk zabıtasının sicil kayıtlarına geçmiştir. 

  Gördüğü mühim hizmetlere mukabil, bizzat Sultan Abdülhamid tarafından rütbeler ve nişanlarla taltif edilmiştir. Koskoca bir dosya halinde olan Gavur Memet’in maceraları, son devrin tarihini büyük bir ehemmiyetle tespit eden Ziya Şakir tarafından dikkatle işlenilerek seri halinde romanlaştırılmıştır. 

  Bu maceraları okuduğunuzda  sadece basit birer zabıta vakasını değil aynı zamanda o dönemin coğrafyasında tarihi değeri olan bilgilere de vakıf olacaksınız.

  Kırmızı Horoz  Meyhanesi macerasında Gavur Memet’le beraber Paris’e uzanacak ve İstanbul ile Paris arasında saklanan sırrın keşfedilmesinde Gavur Memet’in nefes kesici macerasına dahil olacaksınız.

 • 2. Hamur

Gavur Memet Kırmızı Horoz Meyhanesi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.